Oprava Machoňovy pasáže v Pardubicích začne letos

Vložil
ČTK
18.05.2010 10:25
Pardubice

Ladislav Machoň

Pardubice - Památkově chráněná Machoňova pasáž v centru Pardubic se letos dočká rekonstrukce. Objekt dlouho chátral a na jeho opravy nebyly peníze. Město původně chtělo pasáž ve stylu art deco z 20. let minulého století prodat, později rozhodlo, že si ji ponechá. ČTK to řekl technický náměstek Městského rozvojového fondu Pardubice Alfréd Mede.

    "Máme rozpracovanou projektovou dokumentaci, podali jsme žádost o stavební povolení, potom budeme vybírat dodavatele. Předpokládám, že v říjnu nebo listopadu bychom mohli zahájit stavbu," řekl Mede.
    Generální rekonstrukce vyjde patrně na 150 milionů korun a městský fond se kvůli ní bude muset zadlužit. Pardubice řeší zchátralý objekt deset let. Nějaký čas byl v hře i prodej, zastupitelé ho ale nakonec odmítli. Podle předsedy představenstva fondu Milana Tichého (ODS) to byla chyba.
    "Dva roky čekal klient s částkou 120 milionů korun, kterou nám chtěl za pasáž dát. My jsme mohli utržit 120 milionů, teď budeme muset minimálně 150 milionů investovat. Ať si udělá obrázek každý sám. Rozhodně by nám tu pasáž z města nikdo neodnesl," řekl Tichý.
    Projekt počítá s opravou střechy, interiérů a obnovou fasády. V zadním traktu se pasáž na pozemcích fondu o něco rozšíří. V přízemí zůstanou obchody a v prvním patře nebytové prostory. V dalších patrech budou byty včetně mezonetových.
    "Uvažujeme, že bychom nad atriem udělali skleněnou střechu. Je to nechráněný prostor, kam v zimě napadlo 50 centimetrů sněhu a byl problém se tam dostat a vyklidit ho. Ještě ale nevím, jestli nám to památkáři povolí," řekl Mede.
    Obchody budou během přestavby zavřené. Opravy mohou trvat zhruba rok. Přesněji to zástupci fondu budou schopní říct, až bude hotový projekt. Pasáž architekta Ladislava Machoně vznikla v roce 1925 a podle odborníků patří mezi architektonické skvosty.
0 komentářů
přidat komentář

Související články