Oprava Karlova mostu se opět odkládá, začne asi na jaře

Vložil
ČTK
23.08.2006 10:25
Praha

Praha - Plánovaná oprava Karlova mostu v Praze se opět odkládá. Podle současných předpokladů by mohla začít příští rok na jaře, řekl ČTK primátorův náměstek Jan Bürgermeister. Hlavní práce se soustředí na obnovu mostovky. Na historické památce bude také přeloženo kamenné zábradlí.

Rekonstrukce měla původně začít v červenci, pak se zahájení prací posunulo na srpen nebo září. "Museli jsme trochu pozdržet výběrové řízení na dodavatele, protože už muselo být vypsáno podle nového zákona o veřejných zakázkách, který se v červenci změnil," uvedl náměstek.
Nyní se koná výběrové řízení na firmu, která práce provede. Podle odhadů by měly stát kolem 250 milionů korun. "Nic nebrání tomu, pokud vše dobře dopadne, abychom koncem října, v listopadu podepsali smlouvu," podotkl Bürgermeister. Stavební práce by pak začaly podle počasí. "Kromě příprav se dá čekat, že v březnu v dubnu se na Karlově mostě začne stavět. Je to posunutí, ale já jsem vždy zdůrazňoval, že dáme v každém kroku přednost kvalitě před spěchem," dodal náměstek.
Karlův most má získat novou izolaci proti vodě, aby se při zatékání netrhalo zdivo. Měl by mít i lepší odvětrání. Počítá se s překladem kvádrů kamenného zábradlí a s novým rozvody. Práce budou vždy jen na určitém úseku mostu tak, aby byl zachován průchod pro pěší. Zařízení staveniště bude na řece, aby přeprava materiálu nezatěžovala provoz na mostě.
Bürgermeister zdůraznil, že magistrát bude trvat na kvalitě práce. "Budeme požadovat v prvé řadě vysoké záruky, aby bylo možné Karlův most 30 až 50 let neopravovat," řekl.
Stále se ale hledá vhodný pískovec. "Víme, že začneme opravovat most z  kameniva, které je na trhu. V první fázi budeme potřebovat náhradní kvádry na zábradlí," uvedl náměstek. Pro případnou výměnu dalších kvádrů chce magistrát použít materiál, z něhož se stavělo v gotice. To ale bude až v další etapě obnovy památky.


> Oprava Karlova mostu v Praze se blíží, začne možná v červenci
> Česká pojišťovna slíbila 50 milionů na Karlův most, dala pět
> Karlův most se bude opravovat po částech a za provozu
0 komentářů
přidat komentář

Související články