Oprava gymnázia v Hradci bude stát o miliony víc, než se čekalo

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
17.07.2012 17:45
Hradec Králové

Josef Gočár

foto: Ester Havlová
Hradec Králové - V červnu zahájená rekonstrukce památkově chráněné budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové bude zřejmě stát o miliony korun více, než uvádí smlouva se stavební firmou. Po zahájení prací v historické budově se zjistilo, že projekt nezachytil řadu prací, které se budou muset udělat. Novinářům to dnes řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

    Soutěž na opravu gymnázia vyhrála hradecká firma Prima s cenou 67,5 milionu korun bez DPH, což bylo o 40 procent méně, než kraj původně odhadoval. Firma se již o vícenáklady přihlásila. "Dnes se vyjednává o každé položce, která by měla jít nad rozpočet této stavby," řekl hejtman s tím, že již v době soutěže mu cena připadala nízká.
    Kraj si na dozor nad náklady stavby najal zvláštního kontrolora. Dosud známé vícenáklady hejtman odhadl na sedm až osm milionů korun. Dodatečné náklady se například objevily u oprav izolací či podlah. Na opravu kraj získal evropskou dotaci z regionálního programu Severovýchod.
    Žáci školy, která je s 600 studenty největší svého druhu v regionu, by se do opravené budovy měli vrátit v září 2013. Zatím se od loňského listopadu učí v náhradních prostorách v bývalém Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě.
    Výběr stavební firmy provázely problémy. Původně chtěl kraj loni na podzim vybrat firmu pomocí zúžení počtu soutěžících takzvanou losovačkou. Kvůli podezření ze zmanipulování losování ale kraj soutěž zrušil a vypsal nový tendr bez losování. V prvním tendru se o zakázku ucházelo 13 firem, ve druhém 11. Odhad ceny pro výběrové řízení byl na úrovni 110 milionů korun.
    Školu v roce 1924 vyprojektoval architekt Josef Gočár. Budova je spolu s Muzeem východních Čech a labskou elektrárnou Hučák nejvýznamnější stavbou počátku moderní architektury v hradeckém kraji.
0 komentářů
přidat komentář

Související články