Ombudsman: Památkáři selhali při ochraně lázní v Kyselce

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
29.10.2009 13:40
Brno

Brno - Památkáři zcela selhali při ochraně lázní a areálu Mattoniho továrny v Kyselce na Karlovarsku, které jsou v žalostném stavu. ČTK o  tom dnes informoval ombudsman Otakar Motejl. Komplex z 19. století je jedinečný svojí architekturou. Nepodařilo se jej ale uchránit před devastací.
    Objekty v Kyselce jsou podle Motejla "smutným dokladem toho, jak mohou dopadnout památkově chráněné stavby, přidá-li se k nečinnosti vlastníka i  nečinnost státu a jeho orgánů".
    Bývalý karlovarský okresní úřad, dnes magistrát, krajský úřad v Karlových Varech a ministerstvo kultury nebyly od devadesátých let schopny zajistit řádnou údržbu a opravu chátrajících památkově chráněných objektů, uvádí ve své zprávě ke kauze ombudsman. Před časem se začal zabývat stavem areálu v Kyselce proto, aby zjistil, kdo nese za jeho devastaci odpovědnost.
    Ombudsman zdůraznil, že státní úřady jsou nejen povinny dohlížet na stav památek, ale pokud zjistí, že jejich majitelé o ně nedostatečně pečují, musí se o ně postarat samy. Podle zákona o státní památkové péči musí zajistit všechna opatření nezbytná pro zabezpečení památky. Následně může stát vyžadovat po majiteli nemovitosti proplacení všech prací.
    V kauze lázní v Kyselce se tak ale nestalo, přestože objekty jsou v havarijním stavu. Národní památkový ústav je přitom zařadil na seznam nejohroženějších památek v Česku.
    Ombudsman si vyžádal k věci stanoviska karlovarského magistrátu i  ministerstva kultury. "Z obou odpovědí však vyplynulo, že příslušné státní orgány chátrání kulturní památky mlčky tolerovaly," uvedl Motejl. Postup, který státní orgány v celé kauze zvolily, nelze podle něj akceptovat.
    Ministerstvo kultury by se nyní mělo podle Motejla co nejrychleji zamyslet nad tím, jak s lázněmi v Kyselce naložit. Pokud zjistí, že objekty lze stále ještě, vzhledem k jejich stavu, považovat za památky, je třeba urychleně zabránit jejich chátrání.
    Lázeňské objekty v Kyselce mají narušenou statiku, poškozené střechy a vnější omítky. Stav nemovitostí se stále zhoršuje. Náklady nutné na opravu areálu se odhadují na miliardu korun.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
!!!
Milan
29.10.09 06:46
???
Jan Sommer
29.10.09 09:12
ad Milan
Václav
29.10.09 09:02
zobrazit všechny komentáře

Související články