Olomoučtí zastupitelé prodali Salmův palác za 51 milionů

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
20.06.2006 19:25
Olomouc

Olomouc - Olomoučtí zastupitelé dnes schválili prodej Salmova paláce, jednu z nejlukrativnějších nemovitostí v centru Olomouce. Objekt zapsaný na seznamu nemovitých kulturních památek získá za 51 milionů společnost Binar. V  barokní památce by měly vzniknout například kanceláře.

    Prodej Salmova paláce na zastupitelstvu vyvolal dlouhou diskusi. Mnozí zastupitelé totiž s  prodejem památky, která byla dosud ve vlastnictví města, nesouhlasili. "Tyto budovy by se prodávat neměly," podotkl například zastupitel a krajský šéf Strany zelených Pavel Andrš.
    Radní však prodej zdůvodnili tím, že na rozsáhlou opravu památky město nemá peníze. Naopak peníze z prodeje objektu by mohlo využít například na stavbu protipovodňových opatření. "Kdybychom měli miliardu korun, byl bych pro to, aby dům zůstal v našem vlastnictví. Kapsa však bohužel není bezedná, je potřeba řešit aktuální potřeby," uvedl náměstek olomouckého primátora Jaromír Czmero (ČSSD).
    Opoziční zastupitelé však kritizovali také způsob výběrového řízení. Namítali, že řízení nastavila rada a při výběru se komise řídila pouze cenou.
    Podle mluvčího olomoucké radnice Ivana Rašťáka mělo o památku v centru města zájem celkem 16 uchazečů. Společnost Binar nabídla nejvyšší kupní cenu - 51 milionů korun. "Kritériem byla nejen cena, ale také platba ihned," řekl ČTK mluvčí.
    Společnost uvedla, že prostory v  Salmově paláci hodlá využít jako sídlo své firmy, jako kanceláře pro zdravotně postižené občany a pro komerční využití. "Peníze z prodeje město zapojí do rozpočtu," uvedl mluvčí Rašťák. Podotkl, že potřeba budou například na stavbu protipovodňových opatření. "Stavba hráze v Černovíře se po upřesnění projektu vyšplhala z původních 18 milionů korun na 40 milionů," dodal mluvčí.
    Salmův palác čeká také rozsáhlá rekonstrukce. Vítězná společnost uvedla, že náklady na opravu předpokládá ve výši 90 milionů korun. S rekonstrukcí chce začít v příštím roce.
0 komentářů
přidat komentář