Olomoucký sloup ze seznamu UNESCO prošel důkladnou očistou

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
27.09.2006 16:45
Olomouc

Olomouc - Několik kilogramů holubího trusu sundali v těchto dnech odborníci při generální údržbě olomouckého Sloupu Nejsvětější Trojice. Pětatřicet metrů vysoká barokní památka zapsaná na seznamu UNESCO prošla důkladnou očistou po pěti letech. Práce vyšly olomouckou radnici na 50.000 korun.

    "Je to velmi náročné. Památka se musí od trusu okartáčovat, očistit vodou a celý proces se musí několikrát opakovat. Toho trusu za pět let je tam daleko více, než jsme čekali. Odhadem jde rozhodně o několik kilogramů," řekl dnes ČTK restaurátor Ladislav Werkmann.
    Odborníci si nechali do centra přivést vysokozdvižnou plošinu, pomocí které mohli sloup očistit do výšky zhruba dvou desítek metrů. "Památku holubí trus poškozuje hlavně esteticky. Jinak je to prosáklé solí, kterou pochopitelně z té hloubky při restaurování nedostaneme. Vystupují tou migrací navrch a poškozují tmely a patiny," doplnil Werkmann s tím, že u tak starých památek je to však obvyklé.
    Podle odborníků bude potřeba se do očisty Sloupu Nejsvětější Trojice pustit znovu za pět let. Doporučují přitom, aby tentokrát památku obestoupilo lešení, ze kterého bude očista ještě důkladnější. Jedním z důvodů je i to, že unikátní barokní sloup je ve středu pozornosti a musí se proto udržovat daleko pečlivěji než ostatní památky.
    Sloup se znovu dostal do rukou odborníků po pěti letech. V roce 2001 totiž restaurátoři dokončili náročnou rekonstrukci v hodnotě 17 milionů korun. Podobnou opravu nezažil sloup za celých 100 let. Na seznam památek Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu byl zapsán v listopadu 2000 jako desátá česká památka. Sloup pochází z roku 1716 a je dílem Václava Rendera a jeho pokračovatelů. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner.
0 komentářů
přidat komentář