Olomoucký Prior se dočká zásadní opravy

Vložil
ČTK
12.11.2009 15:30
Olomouc

Olomouc - Olomoucký obchodní dům Prior, který patří k nejkontroverznějším stavbám v historickém jádru města, se dočká po zhruba 30 letech existence zásadní rekonstrukce. Jeho majitel, společnost CL Trade, nechá upravit za více než 100 milionů korun nejen vnitřní prostory domu, ale i jeho exteriér. V době rekonstrukce Prioru se změní ve staveniště i ulice 8. května před obchodním domem, kterou nechá opravit město. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice a firmy CL Trade.
    Vlastník a provozovatel Prioru se chce pustit do jeho rekonstrukce začátkem března příštího roku. Hotová by mohla být za šest měsíců. V době rekonstrukce bude obchodní dům uzavřen. "Prior je 30 let starý a tomu odpovídají jeho technologie i způsob prodeje, který není moderní. Po přestavbě z něj bude shopping centrum," uvedl Jan Tlačbaba z vedení CL Trade.
    Doplnil, že obchodní dům po úpravě změní i své jméno. Nově se bude jmenovat Galerie Moritz. Jméno vlastník nemovitosti zvolil v souvislosti s tím, že Prior stojí v těsné blízkosti památkově chráněného kostela svatého Mořice. Prostor mezi ním a dosavadní zadní částí obchodního domu, odkud je Prior zásobovaný, investor chce rovněž upravit. "Naším cílem je tento prostor před gotickým chrámem rehabilitovat. Umístíme do něj mobiliář. Část tohoto místa bude v létě sloužit jako zahrádka budoucí kavárny," řekl autor projektu, inženýr Miroslav Pospíšil.
    K úpravám exteriéru Prioru uvedl, že stavbaři z objektu mimo jiné odstraní betonové fasádní panely. Nové fasádě domu bude ze strany ulic 8. května a 28. října dominovat sklo, které bude částečně odrážet okolní historickou zástavbu. "Ze strany ulic Úzké a od kostela svatého Mořice bude mít fasáda kombinovanou strukturu," řekl Pospíšil.
    Přesné náklady přestavby Prioru zatím jeho vlastník nezná. Podle Tlačbaby určitě přesáhnou 100 milionů korun. "Zároveň doufáme, že to bude méně než 200 milionů korun. Financování bude mixem našich zdrojů a bankovního úvěru," uvedl Tlačbaba.
    V době rekonstrukce Prioru město nechá opravit ulice 8. května, 28. října a Úzká v okolí obchodního domu. Nejrozsáhlejší rekonstrukce za zhruba 80 milionů korun se dočká ulice 8. května, její součástí bude nejen oprava povrchu, ale i inženýrských sítí a tramvajové trati. "Termín našich oprav jsme zkoordinovali se soukromým investorem z technických důvodů. Asi by nemělo smysl dvakrát za sebou prožívat výluku tramvají a dvakrát stavebně zatížit tuto důležitou lokalitu v centru města," řekl primátor Martin Novotný (ODS).
    Olomoucký obchodní dům Prior byl postaven ve dvou etapách. V dnešní podobě byl otevřen v roce 1982. Součástí domu je zhruba 5.500 metrů čtverečních prodejních ploch.

0 komentářů
přidat komentář

Související články