Olomoucký kraj chce navýšit příspěvek Muzeu umění na 35 milionů

Vložil
ČTK
22.09.2008 07:55
Olomouc

Olomouc - Olomoucké hejtmanství navýší příspěvek pro Muzeum umění ze současných 28 na uvažovaných 35 milionů korun ročně. Náměstek hejtmana Pavel Horák ČTK řekl, že důvodem je nové oddělení muzea Středoevropské fórum. To bude ale hotovo patrně až v roce 2013, zatím se potýká s výkupem pozemků pro stavbu.

    "Rada se zabývala příspěvkem na provoz muzea na základě požadavku ministerstva kultury, jeho výši ještě musí schválit zastupitelstvo," uvedl Horák.
    Středoevropské fórum založili ministři kultury a státní tajemníci visegrádské čtyřky v Olomouci jako součást Muzea umění letos v červnu. Má shromažďovat syntézu uměleckých projevů - výtvarná, hudební, filmová a divadelní díla ze zemí střední Evropy včetně Rakouska a Německa.
    Stavbě za 500 milionů korun ale brání výkup posledního pozemku, který se Muzeum umění a ministerstvo kultury snaží získat od manželů Nácarových. Za jejich výměru v dosavadní proluce v Denisově ulici by měl stát zaplatit sedm milionů korun. Ředitel muzea Pavel Zatloukal uvedl, že spor není kvůli ceně pozemku, ale kvůli tomu, jak se sestaví cena. Nácarovi mají dostat část peněz v hotovosti a část jako kompenzaci v podobě domu v Kačení ulici. Výstavbu Středoevropského fóra chce stát financovat prostřednictví peněz z Evropské unie, konkrétně z projektů Integrovaného operačního programu.
    Muzeum umění spravoval Olomoucký kraj ještě před dokončením jeho pobočky Arcidiecézního muzea. Kvůli velké finanční náročnosti na stavbu, jež stála 270 milionů, i následný provoz jej ale v roce 2006 "vrátil" státu s tím, že bude na muzeum každoročně přispívat. Roční náklady na provoz muzea tehdy činily 70 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář