Odpůrci golfového hřiště v Klánovicích dnes uspořádali happening

Zdroj
Jiří Janda
Vložil
ČTK
04.08.2007 20:20
Praha

Praha - Odpůrci záměru vystavět v Klánovickém lese na okraji Prahy golfové hřiště se dnes sešli v Klánovicích na happeningu, jímž chtěli opětovně vyjádřit nesouhlas s plánem vykácet 16 hektarů lesa kvůli golfu. Během šesti hodin trvání akce se na ní podle pořadatelů vystřídaly asi tři stovky lidí. "Myslím si, že to bylo velice úspěšné a občané jasně projevili, že tam golf nechtějí," řekla ČTK organizátorka Eva Tylová, městská zastupitelka za Stranu zelených.
    "Jsem přesvědčen, že se Klánovice nestanou evropskou raritou, kde si občané v 21. století nechají vykácet les, aby tam postavili golfové hřiště," řekl účastníkům setkání klánovický starosta Ladislav Hrabal (nezávislý).
    Odpůrci výstavby hřiště plánují další demonstraci na pondělí v 17:00 před budovou pražského magistrátu, kde chtějí pro své záměry získat také podporu primátora Pavla Béma (ODS). "Lesy v Praze sází společně s  naším radním Petrem Štěpánkem, takže teď jde o to, aby jiný les nekácel," řekla ČTK Tylová.
    U pódia stojícího na prostranství u lesa před místní hospodou se na zahájení akce odpoledne sešlo jen několik desítek lidí, velkou část z nich však tvořili novináři a lidé z televizních štábů. Kromě několika očividných odpůrců stavby golfového hřiště, kteří starostova slova odměňovali potleskem, happening zaujal také pár lidí venčících psy či okolo jedoucí cyklisty.
    "Důležité bylo, že si to zorganizovali sami mladí lidé z Úval, kteří se s námi zkontaktovali. Podpora lesa proti kácení jde napříč občanským spektrem," míní Tylová.
    Pokud by se hřiště stavělo, vykácely by se nepůvodní stromy o objemu 2100 metrů krychlových dřeva, tvrdí investor. Poukazuje na to, že je to zhruba 60 procent každoroční těžby v Klánovickém lese.
    "Tento les je kvalitní s velkým podílem listnatých stromů," řekla Tylová. Podle názoru starosty Hrabala je také třeba prales na Boubíně vlastně náletovým lesem, přesto se nekácí a golfové hřiště na jeho místě nestaví.
    Podle investora projekt devítijamkového hřiště respektuje cenné lesní ekosystémy a biologicky zajímavé lokality. Hrací plocha bude podle něj činit asi 15 hektarů, na části z ní už stromy nejsou. Plocha představuje zhruba 1,3 procenta rozlohy Klánovického lesa, dodal investor, podle jehož názoru výstavba hřiště les nepoškodí. Odpor proti hřišti společnost Forest Golf Resort Praha pokládá za neobjektivní kampaň lidí, kteří hledají téma pro svůj politický, případně jiný prospěch.
0 komentářů
přidat komentář

Související články