Odhalení modelu Přerova skončilo fiaskem, konat se nebude

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
21.12.2006 23:00
Přerov

Přerov - Fiaskem skončilo plánované odhalení bronzového modelu města Přerova, který měl být představen tuto sobotu při příležitosti letošních velkolepých oslav 750 let od povýšení Přerova na město. Akademický sochař André Vícha model nestihl v termínu vyhotovit. Jednou z podmínek radnice přitom bylo, aby se plastika stihla vyrobit do konce roku. Otázku, co s modelem, za který mělo město zaplatit 1,6 milionu korun, bude vedení Přerova řešit v lednu.

    "Model města odhalen nebude, protože není vyroben. Dozvěděli jsme se to dnes ráno. Údajně z technických důvodů," řekl dnes ČTK mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. Připustil, že pro město je to nepříjemná záležitost. Slavnostní odhalení modelu totiž avizovala radnice již týdny dopředu. "Už byly poslány pozvánky, všechno jsme museli stornovat," doplnil Přidal.
    Akademický sochař André Vícha dnes ČTK řekl, že vyhotovení díla se podle něj opozdí pouze o několik dní. Důvodem je podle něj technický problém z hlediska složitosti modelu. Podobnou plastiku v tomto měřítku totiž dělal vůbec poprvé. "Model bývá v měřítku 1:500, tento má měřítko 1:250. To znamená, že měřítko těch domečků je jednou takové, než bývá obvyklé. Je to taková premiéra," uvedl sochař. "Řešili jsme například i otázku váhy, po samotném odlití se ukázalo, že váha je dvakrát větší, takže jsme museli předělávat i samotný fundament," doplnil Vícha.
    Vedení radnice bude nyní na příštím zasedání řešit, co bude s dílem dál. Zástupci města uvedli, že uvažují i o odstoupení od smlouvy. Vyhotovení plastiky do konce letošního roku bylo totiž podmínkou výběrového řízení. "Byla to podmínka, byli jsme několikrát ujišťováni, že se to stihne. Zatím nevíme, co s tím. Bude to tvrdý oříšek pro vedení města. Záležet bude na smlouvách. Ztratilo to už to ten smysl, kdy se měla plastika odhalit při příležitosti letošních oslav," uvedl mluvčí radnice. Dodal, že ve smlouvě je stanovena sankce ve výši 0,05 procenta z ceny díla za den prodlení.
    Model měl být odhalen v sobotu odpoledne na náměstí T.G. Masaryka v měřítku 1:250. Plastika měla zachycovat celou městskou památkovou zónu a část ochranného pásma, což je Horní náměstí, náměstí T.G.Masaryka, část Žerotínova náměstí a přilehlé uličky.
    Příprava stála přerovskou radnici rok času. První výběrové řízení muselo město zrušit. Přihlásilo se do něj sice šest architektů, ale pouze jeden splnil podmínky.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pozor Vícha a Vícha
Přítel
22.12.06 06:29
RE: Pozor Vícha...
Tomáš Vaverka
28.12.06 10:59
zajímavý matematický problém
Pietro
28.12.06 12:20
palmexman
matematik
28.12.06 05:56
zobrazit všechny komentáře