Odborníci se budou ve Vysokém Mýtě tři dny zabývat vodními mlýny

Vložil
ČTK
13.10.2008 16:20
Brno

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Třídenní seminář Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě zaměřený na tradiční stavitelství se bude od úterý 14. října zabývat vodními mlýny v Česku. Navštívit přednášky nebo se připojit k exkurzím do těchto technických staveb mohou i zájemci z řad veřejnosti, řekl ČTK Radim Urbánek z muzea.

    V Pardubickém kraji si zaslouží zmínku například unikátní mlýn v Morašicích na Svitavsku. "Ten je příkladem staršího typu, kde kameny pohybovalo vodní kolo, které se již nezachovalo. Všechno ostatní technologické vybavení včetně krupníku na výrobu krup z ječmene, bylo vytvořeno řemeslnickým způsobem, dělali je sekerníci nebo sami mlynáři," uvedl Urbánek. Ručně byly vytesané i mlýnské kameny. Jiným typem pak byly takzvané umělecké mlýny, což je vžitý překlad německého termínu Kunstmühl, které byly tovární produkce.
    Muzeum organizujeme už sedmý seminář na téma původně lidové architektury. "Již od druhého ročníku jsme se ale zaměřili zvláště na to, co bylo předtím opomíjené, a to na technické objekty. Z těch vystupují do popředí vodní mlýny, jichž je na českém území nejvíce, více než kováren, olejen, stup, pil nebo cihelen," uvedl Urbánek. Kromě vlastních staveb mlýnů se bude mluvit například i o mlecích kamenech a textilu v mlýnském vybavení.
    Ve Vysokém Mýtě zazní asi dvě desítky referátů a několik diskusních příspěvků archeologů, architektů, etnologů, historiků a specialistů z dalších oborů dotýkajících se vodních mlýnů. Na třetí den je připravena i exkurze do několika těchto staveb na Orlickoústecku a Rychnovsku. "Přednášky jsou přístupné i veřejnosti, mohou se zúčastnit i návštěv mlýnů, jen si musí zařídit vlastní odvoz," řekl Urbánek.
    Největší rozmach vodních mlýnů české země zaznamenaly zhruba od začátku 18. do poloviny 19. století. Před druhou světovou válkou bylo jen na území Čech 7000 až 8000 funkčních vodních mlýnů. Další byly v té době už přestavěny k jiným účelům.
0 komentářů
přidat komentář