Obyvatelé Troubek si připomínají 10 let od povodní

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
05.07.2007 21:10
Brno

Troubky nad Bečvou (Přerovsko) - Otevřením výstavy zachycující proměny obce zahájili dnes obyvatelé Troubek nad Bečvou na Přerovsku čtyřdenní vzpomínkovou akci na katastrofické povodně v roce 1997. Kromě expozice, na které nechybějí například velkoformátové fotografie z dob záplav, si tyto události připomenou také mší či pietním aktem. Živel v Troubkách zničil v roce 1997 přes 300 domů a o život připravil devět lidí.
    "Podtitul výstavy je proměny obce aneb deset let poté. Smyslem je lidem ukázat, jak to tady vypadalo při povodních a jak se obec od té doby proměnila. Nejde jen o to si připomínat povodeň, ale také zachytit, co se od té doby změnilo," řekl dnes ČTK starosta obce Radek Brázda.
    Kromě snímků z dob záplav tak mohou lidé až do neděle na výstavě zhlédnout i to, čím obec za posledních deset let prošla. "Je to takový průřez historií obcí za posledních deset let. Lidé mohou na výstavě sledovat, co se tady změnilo, jsou tady i projekty, které se připravují. Nechybějí zde ani události, které se tady během deseti let odehrály," doplnil starosta.
    Troubky nad Bečvou se od povodní proměnily k nepoznání. V obci se postavilo na 200 nových domů, vybudovalo se zde i několik desítek obecních bytů. Poklidná hanácká obec s domy zářícími novotou místy připomíná nově vybudované satelitní městečko. "Stále přicházejí lidé a mají zájem o stavění. Máme spíše problém nabídnout jim nová místa. Ta dědina je úplně nová, má moderní tvář," podotkl starosta.
    Kromě výstavy si troubečtí tragické události připomenou také mší, pietním aktem před pomníkem obětí či slavnostním křtem almanachu k 10. výročí povodně v obci.
    Katastrofické povodně postihly obyvatele Troubek nad Bečvou 7. července 1997. Živel tehdy připravil o život devět lidí a srovnal se zemí polovinu vsi. Do té doby málo známá a poklidná hanácká obec se stala symbolem ničivých záplav, které zpustošily velkou část Moravy.
0 komentářů
přidat komentář