Obyvatelé Jaroměře oslavili dokončení nového ocelového mostu

Vložil
ČTK
22.03.2015 16:45
Jaroměř (Náchodsko) - Nový ocelový most v Jaroměři na Náchodsku, který se stal symbolem předloňských povodní, včera obyvatelé města také veřejně oslavili. V provozu je zdánlivě křehká mostní konstrukce od architekta Mirko Bauma již od poloviny února. ČTK to řekl starosta Jiří Klepsa.

    Původní most starý zhruba 130 let poškodila povodeň natolik, že se musel nechat strhnout. Komise vybírala z více než pěti desítek návrhů, jak by nový most mohl vypadat. Nejvíc se líbil projekt, který připomíná páteřní obratle. Baum na něm spolupracoval s Davidem Barošem a Vladimírem Janatou.
    Lehká ocelová konstrukce, která působí až křehce, má podle starosty odpůrce i příznivce. Starolmilci by možná rádi viděli na původním místě repliku starého mostu.
    "Mně osobně se ten most líbí. Podle architekta Bauma jde o první most tohoto typu v České republice. Je to reprezentativní dominanta celého města," řekl Klepsa.
    Baum již v Královéhradeckém kraji také navrhl lávku pro pěší a cyklisty přes řeku Orlici v Hradci Králové. Jeho nejznámějším dílem je novodobý ocelový krov nad lodí karmelitánského kláštera ve Frankfurtu nad Mohanem.
    Režie oslav myslela dnes na tradiční přípitky, proslovy, posvěcení mostu, bubenickou show, vodní fontánu i závěrečný ohňostroj. Stavba mostu stála zhruba 27 milionů korun, 19 milionů získala radnice jako dotaci od ministerstva dopravy, dalších 2,9 milionu korun má město přislíbeno z fondu solidarity. Most je zejména spojnicí mezi školou Na Ostrově a hlavním náměstím.

0 komentářů
přidat komentář

Související články