Obnova vily Tugendhat v Brně může začít, vyžádá si 146 milionů Kč

Vložil
ČTK
25.01.2010 14:10
Brno

Ludwig Mies van der Rohe

Brno - Léta odkládaná obnova funkcionalistické vily Tugendhat v Brně může začít. Primátor Roman Onderka a ředitel firmy Unistav Miroslav Friš dnes podepsali smlouvu, v níž se společnost zavazuje památku za 146 milionů korun zrestaurovat. Město bude nejspíš z rozpočtu fakticky hradit jen část z nákladů. Asi 100 milionů korun by mělo prostřednictvím ministerstva kultury získat z fondu Evropské unie, řekl dnes novinářům primátor.

    Peníze z unie nejsou zatím jisté. Podle Onderky se však záměr obnovy vily dostal mezi dobře hodnocené projekty a měl by projít.
    Kvůli opravě by vila, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná v seznam UNESCO, měla být nejméně dva roky uzavřená. Poté se návštěvníkům otevře v novém vzhledu i s novou nabídkou. Po zrestaurování nebude mít bílou barvu jako nyní, ale světle okrovou. "Vila bude mít barvu, kterou jsme dohledali (jako původní), byla to sedmá omítková exteriérová vrstva," řekla ČTK správkyně vily Iveta Černá. Odborníci původní barvu zjistili při mezinárodním průzkumu v letech 2003 až 2006.
    Novinky chystá správcovské Muzeum města Brna i v prohlídkových trasách - plánuje například zpřístupnit technické zázemí, jímž je vila unikátní. Má například na svou dobu výjimečný systém vzduchotechniky.
    Uvažuje se také o tom, že by novým nástupním prostorem do vily mohla být Löw-Beerova vila v Drobného ulici. Nachází se ve svahu pod vilou Tugendhat a kdysi s ní tvořila jeden celek, protože v Löw-Beerově vile bydleli rodiče Grety Tugendhatové, kteří jí pro stavbu jejího domu poskytli horní část zahrady. Dnes obě stavby odděluje plot, mohl by však zmizet. Löw-Beerovu vilu dnes vlastní kraj, sídlí v ní Masarykův studentský domov.
23 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
146milionů Kč??????
Smokie
25.01.10 03:43
obvyklý tunel
Petr Vácha
25.01.10 03:05
pro petra
vadim
25.01.10 06:26
pro petra II
Smokie
25.01.10 06:55
orientacni cena dotaz
mufna
25.01.10 07:02
zobrazit všechny komentáře

Související články