Obce v Karlovarském kraji dostaly letos od státu na památky méně

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
13.06.2006 11:35
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Města a obce v Karlovarském kraji dostaly letos ze státního Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón přes 8,7 milionu korun. Je to přibližně o milion korun méně než v roce 2005. I když peníze na obnovu památek jsou od ministerstva kultury, o  jejich administrativní rozdělení žadatelům se stará krajský úřad. Zatím rozdělil mezi úspěšné žadatele v první etapě více než 4,7 milionu korun. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Jiří Behenský.

    Přerozdělování peněz krajským úřadem je podle Behenského v tomto případě spíše ku prospěchu věci. Vyřizování žádostí je poměrně složité a úřad často pomáhá obcím s jejich zpracováním. Předejde se tak chybám, kvůli nim by pak třeba musely obce dotace vracet, uvedl náměstek. "Část peněz jsme rozdělili mezi deset měst a obcí, které odevzdaly žádosti jako první. Ještě nám zbývá rozdělit asi 3,1 milionu korun. O dotacích v celkové hodnotě zhruba 851.000 korun už rozhodla před časem rada," poznamenal Behenský.
    Ostatní žadatelé dosud nesplnili všechny stanovené podmínky pro přiznání dotace na regeneraci památkových zón. Podle Behenského musí kraj odevzdání správně vyplněných žádostí občas několikrát urgovat. "Žádosti nepředložilo město Cheb. Kvótu ještě zcela nevyčerpala města Ostrov a Mariánské Lázně. K doplnění předložené žádosti byly vyzvány například Karlovy Vary. Povinné přílohy zbývá doložit k jedné žádosti za městskou památkovou zónu Jáchymov a k jedné žádosti za památkovou zónu Teplá," uvedl náměstek.
    V první etapě se o peníze na opravy památek v městských zónách podělila města a obce Františkovy Lázně, Horní Slavkov, Jáchymov, Loket, Mariánské Lázně, Toužim, Ostrov, Teplá, Žlutice a Horní Blatná. Například Jáchymov získal celkem přes 200.000 korun a použije je na opravy historických domů. Teplá obdržela zhruba stejnou částku na restaurování sloupu Nejsvětější Trojice. Horní Slavkov dostal přes 140.000 korun na restaurování sochy svatého Jana Nepomuckého a opravu kaple Božího těla. Nejvíce peněz, přes 1,1 milionu korun, obdržel Loket na opravu hradeb a restaurátorské práce na hradě.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
peníze na památky
Věra
13.06.06 10:22
Všichni dostali míň.
Kočkatra
16.06.06 02:52
zobrazit všechny komentáře