Občanská sdružení jednala v Praze s misí UNESCO

Zdroj
Štěpán Pellar
Vložil
ČTK
28.01.2010 09:25
Praha

Praha - Zástupci Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), hnutí Arnika a jiných občanských sdružení včera asi hodinu jednali se zástupci mise Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Podle Petra Kužvarta, který se jednání zúčastnil za Ateliér pro životní prostředí, se mluvilo o výškových budovách na Pankráci, tunelu Blanka, Karlově mostě a pražské památkové rezervaci jako celku, zejména o asanačním zásahu ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Panská, Jindřišská a Na Příkopech.
    Viceprezident ASORKD Martin Kadrman ve svém projevu, který má ČTK k dispozici, tvrdil, že Praha při opravě Karlova mostu porušuje jak české zákony, tak benátskou chartu, kterou Československo podepsalo roku 1964 a kterou se signatáři zavazují restaurovat památky tradičními technikami, tak Úmluvu o  ochraně architektonického dědictví Evropy z roku 2002.
    "Vyzval jsem členy pracovní komise, aby navštívili a vyžádali si návštěvu depozitáře na Šutce, kde jsou uskladněny kameny (z Karlova mostu)," řekl Kadrman.
    Podle Kužvarta má komise zřejmě ve čtvrtek ještě jednat s Klubem Za starou Prahu a českou pobočkou Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) "Zdá se, že hledají různé zpravodajce z různých stran," řekl. Na jednání v rezidenci primátora byl také také sekční ředitel ministerstva kultury Zdeněk Novák.
    Od 17:15 postávala před rezidencí primátora skupinka demonstrantů, kteří nesouhlasí s postupem opravy Karlova mostu. Měli několik transparentů. Jeden měl například nápis "Plaťte daně a mlčte!". Pod tím byla fotografie primátora Pavla Béma, který hledí na české korunovační klenoty. Na jiném stálo "Hrobník Karlova mostu" a pod tím byla přeškrtnutá fotografie ředitele magistrátního odboru kultury a památkové péče Jana Kněžínka. Podle jednoho z organizátorů bylo demonstrantů asi 30, dohlíželo na ně několik městských strážníků a policistů.
    Odpůrci opravy Karlova mostu požadují, aby se práce okamžitě zastavily. Chystají se podat další trestní oznámení, které se bude týkat údajné ztráty historicky cenných kamenných kvádrů. Už loni v říjnu odpůrci oprav podali trestní oznámení, chtěli prověřit právní nedostatky při povolování rekonstrukce.
    Jednání Výboru světového dědictví UNESCO se koná jednou do roka zpravidla v červnu nebo červenci. Loni v červnu výbor na zasedání ve španělské Seville vyjádřil "své hluboké znepokojení nad potenciálními dopady tunelového komplexu Blanka". Letos se členové výboru sejdou v Brazílii.
    Výbor světového dědictví UNESCO rozhoduje, které památky budou zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Výbor ale může památky přeřadit i na seznam ohrožených památek a poté je z oficiálního seznamu vyškrtnout.
0 komentářů
přidat komentář

Související články