O víkendu bude otevřena Benešova vila v Sezimově Ústí

Vložil
ČTK
26.07.2011 12:55
Praha

Praha - O poslední červencové sobotě a neděli si budou moci zájemci prohlédnout letní sídlo Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí. Památka, která je od roku 1975 ve správě úřadu vlády, a je jedinou mimopražskou rezidencí premiéra, prošla v posledních letech rozsáhlou obnovou. Mimořádné prohlídky úřad letos organizuje celkem šestkrát. Další termíny budou na konci srpna, září a října.
      Vila po tříleté obnově, která skončila v roce 2009, odpovídá původnímu projektu architekta Petra Kropáčka ze 30. let minulého století. Při obnově architekti odstranili necitlivé stavební úpravy, které v ní nechali udělat komunističtí politici. Z interiéru zmizelo tmavé dřevěné obložení, v místnostech jsou dobové dekorační předměty i nábytek. Dům má znovu zelené okenice a okrovou fasádu. Rekonstrukce stála včetně vybavení interiéru téměř 20 milionů korun.
      Základem expozice v přízemí je jídelna a obytná hala s oblíbeným prezidentovým zákoutím. V prvním patře jsou přístupné pracovna a ložnice, v níž Beneš zemřel. Tyto dvě místnosti byly před rekonstrukcí otevřené vždy ve státní svátky a výročí Benešových. S prezidentovým státnickým dílem i se soukromým životem manželů se jinak mohli zájemci seznámit jen v  expozici, která v domku pod vilou vznikla v roce 2005.
      Edvard Beneš strávil ve vile poslední chvíle svého života. Jezdil sem hlavně odpočívat, ale přijímal tu i významné návštěvy. Dům s pozemky odkázala Hana Benešová v roce 1973 táborskému muzeu, aby sloužil jako památník jejího manžela. Za socialismu však byla budova přestavěna na vládní rekreační sídlo. Nyní už se nepočítá s  tím, že by se ve vile státní úředníci rekreovali. Ve druhém nadzemním podlaží jsou ale prostory pro vládní návštěvy i premiérský pokoj.
      Od roku 2000 je vila kulturní památkou. Vstup do domu stejně jako do památníku při vchodu do zahrady je zdarma.
0 komentářů
přidat komentář

Související články