O startovací byty v Brně není zájem, město změní podmínky

Zdroj
Barbora Měchurová
Vložil
ČTK
19.07.2012 00:35
Brno

Brno - O takzvané startovací byty s výhodnějším nájmem v Brně není příliš zájem, na nabídku 44 nových bytů reagovali zatím čtyři zájemci. Město proto prodloužilo lhůtu na podání žádostí. Startovací byty nabízejí výhodnější nájem, uchazeči musí ale splnit podmínky ohledně výše platu, věku a rodinné situace. Startovací byty nabízí brněnský magistrát poprvé, řekl dnes novinářům primátor města Roman Onderka (ČSSD).
     "Startovací byty jsou výhodná záležitost. Částka vynaložená lidmi na bydlení totiž není v našem městě malá," řekl Onderka. O startovací byty s nájmem 50 korun za metr čtvereční se mohou hlásit manželé do 35 let, jejichž příjem dosahuje maximálně dvojnásobku průměrné hrubé mzdy. Zároveň musí mít uzavřenou smlouvu o stavebním spoření s  cílovou částkou minimálně 200.000 korun a splnit další podmínky. Smlouva se uzavírá na tři roky s možným prodloužením o další dva roky.
     Malý zájem o  byty lze podle Onderky vysvětlit několika způsoby. Ceny nemovitostí klesly a mnozí lidé uvažují, že si vezmou půjčku a koupí vlastní bydlení. Startovací byty jsou také novinkou, o které nemusí mladí manželé vědět. Zároveň v Brně, které je univerzitním městem, funguje zavedený systém studentského spolubydlení, kdy není problém získat místo v bytě s dalšími lidmi za rozumnou cenu.
     Primátor do budoucna nevyloučil změnu některých podmínek získání startovacího bytu v  Brně. "Jestli se ukáže, že je potřeba upravit některé parametry, myslím si, že Rada města Brna najde dostatek síly, aby je upravila. Je potřeba říci, že jde o  pilotní projekt," řekl Onderka.
Žádosti o startovací byty mohli lidé podávat do konce června, nyní je lhůta prodloužená do 31. srpna. Byty vznikly přestavbou bývalé ubytovny Juventus ve Stamicově ulici v městské části Kohoutovice. Kromě startovacích bytů budou v domě i byty pro seniory s  pečovatelskou službou a bezbariérové byty pro handicapované.
0 komentářů
přidat komentář

Související články