O opravu nejstaršího kostela v Zábřehu se postarají nadšenci

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
29.01.2008 16:30
Šternberk

Zábřeh (Šumperk) - Nejstarší kostel v Zábřehu na Šumpersku zasvěcený svaté Barboře by se měl po mnoha letech dočkat opravy. Na rozsáhlé rekonstrukci památky, která je léta zavřená, se mohou podílet také obyvatelé města ve veřejné sbírce. Vyhlásili ji členové stejnojmenného občanského sdružení, které vzniklo právě na záchranu kostela. Náklady na opravu odhadují členové sdružení na téměř devět milionů korun. V budoucnu by se tam mohly konat například i svatby.
    "Kostel byl uzavřen pro havarijní stav v 90. letech, protože se tam propadla klenba a zřítila se do lodi kostela. Od té doby se podařila opravit střecha, ale stále to bylo jen přešlapování na místě. Mnozí občané Zábřehu jsou k tomuto kostelu citově vázáni a chtěli této věci pomoci," řekl dnes ČTK jeden z členů občanského sdružení Josef Klimek.
    Národní kulturní památka by se měla dočkat opravy ve dvou etapách. Letos mají členové sdružení naplánovánu opravu stropních konstrukcí, podlahy, výměnu oken a přístavbu sakristie v hodnotě tří milionů korun. "Od farnosti jsme získali výtěžek předchozích darů a sbírek ve výši 376.000 korun, dalších 500.000 korun přislíbilo město a chceme zažádat i o peníze z krajských grantů na opravu chráněných památek," doplnil Klimek. Zbytek peněz chce sdružení získat ve veřejné sbírce, kterou vyhlásilo na začátku letošního roku.
    Členové sdružení chtějí památku po letech především otevřít veřejnosti, plánují však i  další její využití. "Kostel by se dal využít například i pro svatby či pohřby. Má totiž kapacitu kolem sto míst. Na rozdíl od velkého farního kostela by se zde nevytratila ta atmosféra," dodal Klimek.
    Kostel svaté Barbory pochází z  15. století a dříve byl součástí zábřežského hradu. Poslední velká přestavba se uskutečnila v roce 1774, kdy byl kostel zasvěcen svaté Barboře.
    Podobná veřejná sbírka na záchranu památky se uskutečnila nedávno například i v krajském městě. Lidé tam přispěli půl milionem korun na nový zvon se jménem svaté Zdislavy, který se po mnoha letech vrátil do kopule chrámu svatého Michala. Sbírka tím nekončí. Již nyní se lidé skládají na další zvon, který dostane jméno svatý Michal. Do věže chrámu by se měl navrátit v polovině letošního roku.
0 komentářů
přidat komentář