O nemovitosti v záplavovém území v okolí Prahy prý už není zájem

Zdroj
Miluše Hlinovská
Vložil
ČTK
04.04.2006 22:15
Praha

Praha - O nemovitosti v záplavovém území v okolí Prahy nemají lidé zájem, některé realitní kanceláře je proto přestaly nabízet. Po objektech v  Praze ale poptávka lidí i firem trvá. Zájem je rovněž o Karlín i Holešovice, které byly pod vodou v roce 2002. Vyplývá to z odpovědí pražských realitních kanceláří pro ČTK.

Lidé se obávají nejen toho, že jim velká voda poničí byt, rodinný dům či rekreační domek, ale i toho, že se k němu nebudou moci dostat. "Lidé teď na tyto skutečnosti budou brát velký zřetel. Koupi bydlení záplavy ovlivní na další rok až dva roky," řekl ČTK jednatel společnosti Eurobyty Marek Veselý. Zájem například není o pozemky nedaleko Polabí, i když je povodně přímo nezasáhly.
Mimo Prahu jsou pozemky a rodinné domy v  záplavové oblasti podle Veselého neprodejné. "Tyto oblasti se využívají spíše pro komerční účely, lidé o ně zájem nemají," řekl Veselý. Podle něj jsou ceny nemovitostí v území, které zasáhly povodně a pojišťovny jsou ochotny je ještě pojistit, zhruba o pětinu nižší.
"Nemovitosti v území, které zaplavila voda, už nemáme v nabídce. Obtížně se prodávají. Výjimku představuje Karlín, kde je o byty a činžovní domy stále zájem," uvedl ředitel Ideal Reality Jiří Rabas. Rovněž například o Holešovice, které byly pod vodou při záplavách v roce 2002, je podle jednatele Akropolis Reality Daniela Krejči zájem.
Na to, zda se nemovitost nachází v záplavové oblasti, se lidé podle realitních kanceláří ptají už od povodní před čtyřmi lety. Nemovitosti v záplavových oblastech se podle Rabase prodávají těžko i proto, že je pojišťovny nechtějí pojistit.
Pojišťovny mají od klientů následkem letošních ničivých záplav nahlášeny tisíce škod, které již představují stovky milionů korun. Mezi pojistnými událostmi jsou nejen škody na domech, ale i na majetku firem.
0 komentářů
přidat komentář