O Loucký klášter ve Znojmě má zájem cizí investor

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
28.09.2009 17:15
Znojmo

Znojmo - Loucký klášter ve Znojmě, pro který se stát víc než rok snaží najít kupce, se možná nakonec prodá. O koupi památky má zájem skupina zahraničních investorů. Chtěla by klášter přestavět na hotelový komplex s  obchody, restauracemi a dalšími službami. Objem investice odhaduje na 50 milionů eur, tedy asi 1,3 miliardy korun, řekl dnes ČTK za skupinu vídeňský architekt Reinhard Demel.
    Loucký klášter nabízel Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových k prodeji naposledy v červenci, a to ve čtvrtém kole výběrového řízení. Ani za cenu 54,9 milionu korun se však tehdy kupec nenašel. Cena přitom v jednotlivých kolech soutěže postupně klesala z původních 160 milionů korun. "Je pravděpodobné, že páté kolo vůbec vyhlášeno nebude a prodej kláštera bude odložen," řekla tehdy mluvčí úřadu Jana Rennerová.
    Nyní možná úřad páté kolo vypíše, podle Demela o tom investoři s úřadem už jednali. Víc by měli vědět do tří týdnů, dodal.
    Podle Demela stojí za mezinárodní skupinou investoři ze Saudské Arábie a Egypta, kteří provozují obdobné objekty v  Dubaji a Římě. Demel by měl rekonstrukci projektovat. I on mý prý s podobnými stavbami zkušenosti, a to v kanceláři Pointner Pointner Architekten.
    V rozsáhlém komplexu Louckého kláštera by podle investorů mohl fungovat hotel zaměřený na běžné turisty i firemní klientelu. Uvnitř by vznikla wellness centra včetně bazénů, restaurace a také prostory pro pořádání kongresů.
    I podle projektu, který si nechala před několika lety zhotovit znojemská radnice, by byl klášter Louka vhodný právě pro kongresové a vzdělávání účely. Mohly by se tam pořádat i kulturní akce, s čímž i současný zájemce o koupi počítá.
    Stát se snaží najít pro památku z 12. století nové využití už řadu let. Zatím marně, mimo jiné kvůli nákladům na nezbytnou opravu. Ministerstvo kultury je už dřív odhadlo na 600 až 800 milionů korun. Loni se o rozsáhlý objekt zajímal i  Památník národního písemnictví. Zvažoval, zda tam nesestěhuje z několika míst své depozitáře. Nakonec ale od nápadu ustoupil kvůli velké vzdálenosti od Prahy a stavu kláštera.
    Klášter je dnes z většiny nevyužitý. V části budovy působí pouze vinařské centrum Znovínu Znojmo. V minulosti památka sloužila ženijní akademii a armádě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články