O Loucký klášter se zajímá strahovský památník

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
02.06.2008 11:30
Havlíčkův Brod

x
Znojmo/Praha - O chátrající Loucký klášter ve Znojmě se zajímá Památník národního písemnictví. Zvažuje, zda do rozlehlého objektu nesestěhuje z  několika míst v Česku své depozitáře. Jeho ředitel Pavel Hazuka ČTK řekl, že by objekt vyhovoval, problémem je ale vzdálenost od Prahy a nutné investice do opravy. Ministerstvo kultury, které by mělo o případném stěhování památníku rozhodnout, je odhaduje na 600 až 800 milionů korun.
    Památník, který sídlí v pražském Strahovském klášteře, hledá nové sídlo od počátku 90. let. Jeho depozitáře jsou na osmi různých místech, například v klášteře v Kladrubech nebo v Opočně. Podle Hazuky to není ideální. Problém by mohla vyřešit právě znojemská památka z konce 12. století, která poslední roky také nemá využití.
    Nový nájemce se zatím nenašel, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nyní připravuje výběrové řízení, zároveň ale čeká na vyjádření památníku, uvedla brněnská ředitelka úřadu Lenka Kolaříková. "Ty prostory jsou velkolepé, ale je to ve špatném stavu, rekonstrukce bude zcela určitě velice nákladná," míní Hazuka. Odhady odborníků hovoří podle mluvčího ministerstva o 600 až 800 milionech korun, mohou být ale podstatně vyšší. To je velice limitující faktor vzhledem k rozpočtovým možnostem ministerstva, poznamenal mluvčí resortu Jan Cieslar.
    Konečné slovo by mělo podle Hazuky říci právě ministerstvo. Cieslar ale tvrdí, že rozhodnutí je na památníku. Hazuka doplnil, že Louka není jedinou lokalitou, o které památník uvažuje. Další místa, kam by šlo umístit přes šest milionů knih, umělecký a dalších historických předmětů, ale neuvedl.
    Podle projektu, který si nechala před několika lety zhotovit znojemská radnice, by byl klášter Louka vhodný pro vzdělávací, kongresové nebo kulturní účely. Zatím je v jedné části budovy vinařské centrum Znovínu Znojmo. V  minulosti památka sloužila ženijní akademii a armádě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články