O funkci ředitele pražské galerie se zajímá deset lidí

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
12.09.2012 19:30
Praha

Praha - Konkurz na ředitele Galerie hlavního města Prahy (GHMP) přilákal renomované osobnosti. Přihlásil se Marek Pokorný, který do minulého týdne vedl Moravskou galerii Brno, nebo třeba ředitel Muzea umění města Brna Rostislav Koryčánek. Mezi desítkou uchazečů jsou i tři zaměstnanci samotné GPMH včetně ředitele, který ve funkci skončil před dvěma týdny. Podle představ města by se měl nový ředitel funkce ujmout od listopadu.

    Většina přihlášených svou koncepci vedení GHMP zveřejnila na webové stránce magistrátu, tři zájemci s jejím zveřejněním nesouhlasili.
    Mezi uchazeči jsou ještě Eva Balaštíková, Zdenek Marek a kurátoři Simona Vladíková, Richard Drury a Magdalena Juříková. Hlásí se znovu Milan Bufka, který ke konci srpna z funkce ředitele po čtyřech letech odešel, hlavní kurátor GHMP Karel Srp a Petra Hoftichová, kurátorka sbírky veřejné plastiky GHMP, která v minulosti vedla galerii jako pověřená ředitelka.
    Bufka na místo ředitele nastoupil v roce 2008 za tehdejšího radního Milana Richtera (ODS). Dříve působil jako správce konkurzní podstaty společnosti Škoda. Svou rezignaci oznámil letos v červnu poté, co mu vedení města vyčítalo například překročení rozpočtu na výstavu Slovanské epopeje. Bufka se ale proti výtkám ohradil.
    Konkurz, který Bufka vyhrál, se konal proto, že Richter odvolal šéfa galerie Karla Srpa údajně kvůli špatně uzavřené smlouvě na opravu veřejných plastik ve správě GHMP.
    Podle smlouvy má plastiky pronajaty firma, jež na lešení kolem nich může umístit reklamu; ze zisku pak má platit opravy památek. Podle Richtera byla smlouva pro Prahu nevýhodná, je však nevypověditelná a skončí až v roce 2015. Po velké kritice Praha ze smlouvy vyčlenila pomník Jana Husa. Jeho oprava se stále odkládá, podle posledních vyjádření Bufky ve funkci by měla Praha vypsat konkurz na jeho opravu v nejbližší době. Údajně nevýhodnou smlouvu na opravu památek Praha ale neřeší.
    Karel Srp se po nástupu Bufky stal šéfkurátorem galerie, což tehdy byla nově vzniklá funkce, a nyní se hlásí na místo ředitele.
    Ředitel Moravské galerie Pokorný rezignoval 4. září. Rozhodl se prý na základě vlastní úvahy, největší muzeum umění na Moravě vedl od roku 2004. Koryčánek vede brněnský Dům umění pět let. Dříve působil jako kurátor nebo šéfredaktor architektonického časopisu Era 21. Vladíková byla ředitelkou pardubické Východočeské galerie, loni však na funkci rezignovala v době, kdy kraj chystal sloučení galerie s Východočeským muzeem. Letos na jaře ale kraj případné sloučení odložil.
    Richard Drury, původem Brit, působí v Česku od počátku 90. let. Dlouho pracoval v tehdejším Českém muzeu výtvarných umění. Stejně jako Pokorný se hlásil do prvního ze dvou nedávných konkurzů na ředitele Národní galerie; Pokorný se hlásil i do druhého konkurzu.
    NG nedávno vyhlásila výběrové řízení na místo ředitele a vedoucího kurátora Sbírky moderního a současného umění. Jak bude obsazen poté, co konkurz na šéfa pražské městské galerie přilákal velké množství zájemců, není zřejmé.
0 komentářů
přidat komentář

Související články