Nýrsko čistí bývalá kasárna, kde chce postavit zhruba stovku bytů

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
08.01.2009 13:15
Chrudim

Nýrsko (Klatovsko) - Přesně rok po převzetí opuštěných kasáren v Nýrsku je osmihektarový areál na kopci nad městem z větší části vyčištěn. Do demolic objektů už šlo deset milionů korun, z čehož 85 procent poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj. Na zbylé úpravy nyní požádá radnice o sedm milionů Kč. Záměrem zůstává stavba 100 bytů od počátku roku 2011. Zájem o bydlení je velký, výstavba běží trvale, řekl dnes ČTK starosta pětitisícového města Miloslav Rubáš.

    "Zlikvidovali jsme 70 procent objektů, zůstaly poslední dvě budovy bývalé roty, dva až tři kilometry dlouhý betonový plot, zpevněné plochy a staré přípojky v zemi," dodal. To vše by chtělo město do podzimu odstranit. V prvním čtvrtletí proto požádá ještě o další peníze ze stejného ministerského dotačního titulu.
    Po vyčištění plochy, zhruba od podzimu, začne radnice projektovat byty i komunikace a do konce roku 2010 chce mít územní rozhodnutí. "Teprve poté se rozhodneme, zda bude byty stavět privátní developer nebo město," vysvětlil Rubáš. Podle něj by bylo nejvýhodnější, kdyby část investice byla městská a část soukromá. Bude to záležet na penězích a zájmu developerů, řekl Rubáš. Byty se určitě nebudou stavět naráz, ale po etapách.
    "Jde o nadějný projekt na slušném místě ve slibně se rozvíjejícím městě s veškerou infrastrukturou," řekl Jan Naxera z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, která navrhla využití areálu, kde jsou zavedeny plyn, elektřina, voda a je připojen na čistírnu.
    Ve městě se trvale staví byty. "Koncem roku jsme připravili sedm parcel pro domky, které se okamžitě rozprodaly," uvedl Rubáš. Místní Lesní stavby staví dům se 17 byty, na nějž poskytlo město pozemky zdarma. Má lákat lidi do nýrských firem, dodal starosta. Radnice dále připravuje 21 parcel mezi kotelnou a Globusem, které se začnou nabízet od března 2010. Dlouhodobě eviduje téměř 150 žádostí o byt.
    Kasárna koupilo Nýrsko od státu po sedmi letech snažení před rokem za 25 milionů korun. Peníze si půjčilo a bude je splácet osm let. Zpožďovaný převod brzdil rozvoj města. Ministerstvo vnitra se dlouho snažilo kasárna prodat, původně za 82 milionů Kč, ale neuspělo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články