NPÚ chystá vyhlášení tendru na obnovu zámku Veltrusy

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
24.08.2011 21:05
zdroj:www.zamek-veltrusy.cz
Praha/Veltrusy (Mělnicko) - Národní památkový ústav (NPÚ) chystá tendr na rekonstrukci několika budov a objektů v areálu zámku Veltrusy. Výběrové řízení za 109 milionů korun zřejmě vyhlásí už v listopadu. Vítěz zakázky by pak měl být znám na začátku příštího roku. Veltruský zámek se tak dočká hlavní fáze budování vzdělávacího centra Schola naturalis, které zadavatel pokryje především z evropských fondů.

    Vybudování Centra kulturně-ekologického vzdělávání posvětil před více než rokem tehdejší ministr kultury Václav Riedlbauch. Na stránkách Informačního systému o veřejných zakázkách (ISVZUS) stojí, že revitalizací by mělo projít severozápadní křídlo zámku, stáje, skleník, hájenka, selský dům a v plánu je i vybudování salaše pro ovce. "Změny budou opravdu rozsáhlé a náročné, protože zámecký areál je národní kulturní památkou. Některé z objektů jsou navíc ve špatném až havarijním stavu, který zapříčinily zejména povodně v roce 2002," řekl ČTK kastelán zámku Veltrusy Pavel Ecler.
    Zadávací řízení by mělo být podle ISVZUS zahájeno 12. listopadu, vítěz stomilionového tendru by mohl být znám v lednu či únoru příštího roku a smluvené stavební práce by pak měly být dokončeny koncem roku 2013. Projekt bude z 85 procent financován z evropských fondů, zbylých 15 procent bude uhrazeno ze státního rozpočtu.
    Celkem přijde revitalizace areálu a vybudování centra na více než 230 milionů korun. Část prostředků už na opravy bylo vyčerpáno, část bude použita na dovybavení opravených prostor, které podle Eclera budou nově sloužit nejen široké veřejnosti, ale i školám. "Revitalizace areálu čítá celkem asi 18 investičních akcí," dodal Ecler.
    Cílem projektu je vytvořit vzorový model kulturní krajiny s lesy, poli, loukami, architekturou a vodními toky a vybudovat výukové centrum zaměřené na soužití člověka s krajinou.
    V uplynulém roce probíhala především inženýrská činnost - byla zpracována projektová dokumentace, byla zajištěna potřebná stavební povolení a začalo se s rekultivací vodního kanálu, stavbou dešťové kanalizace a obnovou ploch na severu areálu.
    Začátkem roku 2014 by tak do Veltrus měly mířit kromě turistů také studenti, kterým budou k dispozici například kurzy a semináře o přírodě či ekologii. Správa zámku počítá také s pořádáním sportovních a kulturních akcí. Centrum se stane místem ukázkového hospodaření - biologický odpad z parku bude likvidován v kompostárně, k vytápění rekonstruovaných budov budou sloužit hlavně obnovitelné zdroje energie. Daňčí obora, stáje pro ovce a ovocný sad budou také využity k výuce.
    Zámecký park ve Veltrusích patří k nejvýznamnějším historickým parkům v Čechách. Areál zámku o rozloze 290 hektarů je největším památkovým areálem vlastněným státem. Jde o vzácně dochovaný okrasný statek, proslulý svou kompozicí s řadou vzácných dřevin.
0 komentářů
přidat komentář

Související články