Nové nádraží v Ústí n. O. asi nebude, staré nechce nikdo opravit

Vložil
ČTK
26.06.2009 14:05
Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí - Ústí nad Orlicí hrozí, že tam nebudou mít kde zastavovat vlaky. Odpůrcům nové nádražní budovy se sice podařilo zabránit demolici staré stavby, ale zatím se nemá nikdo k tomu, aby ji opravil. Nové nádraží přitom místní odmítají, a tak je jeho výstavba v současnosti nepravdě- podobná, zjistila ČTK. Modernizace trati včetně nového nádraží měla původně stát 2,4 miliardy korun.

    Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která plánuje narovnání železniční trati, postaví jen malou budovu pro technické zázemí, nové nádraží stavět nebude. Peníze neplánují uvolnit ani České dráhy, které stavbu z konce 19. století vlastní. "České dráhy tento objekt nepotřebují. Svou velikostí odpovídá době vzniku před více než 100 lety, kdy na nádraží byly byty pro zaměstnance, velké zázemí pro různé druhy zásilek, odbavení, restaurace a podobně. Současné moderní cestování a železnice má zcela jiný charakter," uvedl mluvčí Českých drah (ČD) Petr Šťáhlavský.
    SŽDC zase říká, že modernizovat starou budovu není v jejím investičním záměru. Podnik měl stavět nové nádraží, když jej ale veřejnost nechce, stavět je nebude, řekl ČTK mluvčí SŽDC Pavel Halla.
    Občanskému sdružení Nádraží nedáme! v čele s Martinem Kadrmanem se před časem podařilo přesvědčit ministerstvo kultury, aby stavbu prohlásilo kulturní památkou. Nyní chce jednat se SŽDC, aby ji koupilo a opravilo. České dráhy ji údajně nabízejí za 15 milionů korun, což SŽDC akceptovat nechce. "Pokud nádraží zůstane v majetku Českých drah, neinvestuje do něj ani korunu. Pro nás je to mandát nadále jednat, aby budovu SŽDC koupilo, ale za rozumný peníz," řekl Kadrman.
    Mluvčí ČD uvedl, že podnik skutečně zvažuje prodej nádraží, cenu neuvedl. "Stejně postupují i železnice v zahraničí, kde dochází k prodejům desítek až stovek nádražních budov, které dnes neslouží železniční dopravě a byly železničáři opuštěny ve prospěch nových moderních zastávek," řekl Šťáhlavský.
    Mluvčí Halla také upozornil, že stále ještě není technicky vyřešený přístup dopravních prostředků k nádraží. Umístění budovy v kolejišti je v tomto ohledu nešťastné, dodal. Stavba vznikla podle návrhu architekta Rudolfa Freye. Budova na půdorysu H s kamennými římsami je postavená z režného zdiva, horní podlaží jsou z méně obvyklého hrázděného zdiva.
0 komentářů
přidat komentář

Související články