Nové centrum Ostravy: Obchody, kanceláře, byty i společenská hala

Zdroj
Vladislav Sobol
Vložil
ČTK
02.05.2007 18:30
Svitavy

Ostrava 2. května (ČTK) - První konkrétní obrysy získalo území bývalé koksovny Karolina nedaleko centra Ostravy, které je sedmkrát větší než pražské Václavské náměstí. Do poloviny roku 2010 by na něm měly stát centrum s obchody a zábavou, kancelářské budovy, dům se dvěma stovkami bytů a prostory pro společenské i sportovní vyžití, další výstavba bude pokračovat až do roku 2016. Architektonické návrhy objektů zahrnutých do první etapy dnes novinářům představili zástupci nizozemské společnosti Multi Development, jež bude výstavbu zajišťovat.

    "Po dokončení bude Nová Karolina nejrozsáhlejším projektem regenerace vnitřní části města v České republice," řekl generální ředitel české dceřiné firmy Multi Developmentu Luboš Kočí.
    Dominantou území by se mělo stát moderní obchodní a volnočasové centrum na ploše přibližně 50.000 čtverečních metrů, které vyprojektovala kancelář OMA v čele s předním světovým architektem Remem Koolhaasem. "Je to taková hra kostek. Některé z nich mají zcela otevřené, jiné zase uzavřené stěny," uvedl jeden z projektantů Floris Alkemade.
    Připravuje se také rekonstrukce historických budov ústředny a elektrocentrály, takzvaného dvojhalí, jež jako kulturní památky zůstanou v původním stavu. Uvnitř by měly vzniknout originální prostory pro koncerty nebo sportovní události i menší zákoutí vhodné například k pořádání výstav.
    Nyní firma čeká na vydání územního rozhodnutí, stavební práce by měly začít příští rok na jaře. První etapa by měla být dokončena do poloviny roku 2010, dokončení výstavby celého areálu se očekává v roce 2016. Celková rozloha projektu představuje přibližně 85.000 čtverečních metrů maloobchodních ploch, 60.000 m2 kanceláří, 70.000 m2 rezidenční zástavby a 3500 parkovacích míst. Firma chce do stavby investovat zhruba 15 miliard korun.
    Firma Multi Development dosud investovala v 18 zemích světa. V Česku má za sebou například stavby obchodně zábavních center Olympia v Plzni a Olomouci nebo Centra Chodov v Praze. Společnost se zabývá výstavbou městských, obchodních a administrativních center v celé Evropě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články