Nová pardubická radnice by mohla stát na místě bývalé "Prokopky"

Vložil
ČTK
30.09.2011 21:45
Pardubice

Pardubice - Nová pardubická radnice, která by soustředila všechny agendy rozptýlené po městě na jedno místo, by mohla stát na místě bývalé továrny Prokop. Společnost CPI Group, která areál vlastní, Pardubicím nabídla, že by budovu v této lokalitě postavila, řekl ČTK tajemník magistrátu Michal Zitko. Zásadní podmínkou však zůstává to, zda město na nákladnou stavbu nebo její nájem bude mít peníze.
    "Obrátili se na nás, protože se dozvěděli z médií, že zde byly diskuse o případné výstavbě jednotné správní budovy. Jednali jsme s  nimi dvakrát, upřesnili jsme parametry objektu a dostali jsme základní nabídku, jak by to mohlo vypadat a jaké by byly nájemní podmínky," uvedl Zitko.
    Pardubický magistrát sídlí na šesti místech. Kromě historické radnice na Pernštýnském náměstí užívá spolu s krajem část objektu bývalého okresního úřadu, budovy ve Štrossově ulici a v ulici 17. listopadu, živnostenský úřad pracuje v  Gorkého ulici, registr vozidel v Černé za Bory. Městská policie si pronajímá prostory v Pernerově ulici. K tomu je navíc dalších osm radnic městských obvodů.
    Pardubice si už v minulosti nechaly zpracovat objemovou studii, která určila základní dispozice a výměr hypotetické budovy, architekturu zatím neřešila. Objekt měl mít podlahovou plochu 13.000 metrů čtverečních, z nichž asi 2000 metrů by bylo poskytnuto ke komerčním pronájmům. Podle dřívějších úvah radnice mohla stát například za Domem hudby nebo u okresního soudu, ve hře byla i bývalá "Prokopka". Nakonec byla jako územní rezerva zvolena plocha na Masarykově náměstí vedle nákupního centra, kde město vlastní pozemky.
    Společnost CPI Group demoluje budovy bývalé továrny a připravuje území pro budoucí zástavbu. Měly by tam vyrůst administrativní a bytové objekty.
    Přestože by koncentrace činností na jedno místo a výstavba "superúřadu" byla zřejmě efektivní, Pardubice na takový krok nemají peníze. Tíží je hlavně vloni započatá oprava plaveckého areálu za více než půl miliardy korun, na kterou nezískaly evropskou dotaci.