Nová městská knihovna v Hradci Králové za 197 milionů

Vložil
ČTK
05.09.2012 23:25
Hradec Králové

Hradec Králové - Nová městská knihovna v Hradci Králové, která vzniká v bývalé továrně Vertex, otevře své brány čtenářům v březnu příštího roku. Původní termín otevření stanovený na letošní září byl odložen kvůli opakování výběrového řízení na dodavatele nábytku. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Jindřich Vedlich (TOP 09).
     "Budova jako taková je už zkolaudovaná, nyní se dokončují interiéry a předpokládám, že v nejbližší době začne stěhování knih," řekl Vedlich. Prodlevu podle radnice způsobilo opakování výběrového řízení na dodavatele interiéru. Také bylo nutné dopracovat dokumentaci nábytku a přepracovat požární posouzení objektu. Situaci zkomplikovalo také to, že vítěz opakovaného tendru odstoupil a město muselo zahájit jednání s druhým dodavatelem v pořadí.
     Hradecká městská knihovna má dosud hlavní sídlo v Tomkově ulici v historickém centru města, knihy jsou uskladněny ve skladu ve Starých Nechanicích a čtenářům se musejí dovážet. Stavba nové knihovny nazvané Centrum celoživotního vzdělávání bude stát zhruba 197 milionů korun. Radnice na stavbu získala zhruba 137 milionů korun z evropských dotací.
     Knihovna, která vzniká podle návrhu architekta a herce Davida Vávry, nabídne lepší zázemí pro čtenáře i personál, například dětské oddělení s  hernou či prostory pro zvukovou knihovnu pro nevidomé. Více informací o knihovně a projektu je možné najít na www.knihovnahk.cz.
     V Hradci Králové už v roce 2008 vznikla nová krajská Studijní a vědecká knihovna. Stavba moderní budovy ve tvaru písmene X trvala čtyři roky a přišla na 405 milionů korun. Kromě knihovnických služeb nabízí také konferenční sál s kapacitou 100 míst, literární kavárnu a galerijní prostory. Knihovna vyrostla v těsném sousedství dvou nových budov hradecké univerzity.
0 komentářů
přidat komentář

Související články