Norská architektura na Betlémském náměstí

Vložil
ČTK
26.06.2012 21:50
Praha

foto: gjf.cz
Praha - Výstavy, koncerty či happeningy pod širým nebem se budou celé léto střídat na Betlémském náměstí v Praze. Projekt Open Air Arena Betlémské náměstí začal dnes v Galerii Jaroslava Fragnera (GJF) výstavou děl sochaře Kurta Gebauera a absolventů ateliéru veškerého sochařství VŠUP v Praze. Na expozici s názvem "V Betlémě veškeré" naváže ve středu Severská kulturní noc. Její součástí bude výstava nejlepších realizací současné norské architektury, finské divadlo Pasiho Mäkely a koncert česko-finské kapely.

    "Pracujeme s místem, které není doposud předmětem turistického zneužívání a přitom je dopravně rychle dostupné. Betlémské náměstí je unikátní prostor s velkou koncentrací kulturních institucí - galerie, muzeum, kino, divadlo. Jsou tu ale i kavárny, které pravidelně pořádají výstavy, literární či divadelní vystoupení," uvedla kurátorka GJF Klára Pučerová.
    Až do konce října se budou ve dvorním traktu GJF konat koncerty, vernisáže či divadelní představení. Největší akce je plánovaná na 6. září, kdy se uskuteční Betlémská kulturní noc. Kromě GJF se do ní zapojí například Náprstkovo muzeum, Bio Ponrepo, Blues sklep, Divadlo Na Zábradlí, Galerie Fotografic nebo kavárny Krásný ztráty či Řetězová.
    Na zahajovací výstavě, která je zčásti instalovaná v podzemí lapidária Betlémské kaple a zčásti na dvorku před galerií, jsou vystaveny například sochy či objekty Davida Černého, Dagmar Šubrtové, Markéty Poislové nebo Karolíny Neprašové, dcery českého sochaře, kreslíře a ilustrátora Karla Nepraše. Sochařská expozice potrvá do 22. července.
    Další akcí letního projektu na oživení Betlémského náměstí bude ve středu multikulturní večer věnovaný severskému umění. Jeho hlavní částí má být výstava nejlepších realizací norské architektury v letech 2005 až 2010. Prezentovány budou projekty od malých odpočívadel podél silnic přes rodinné domky či statky až po náročné státní zakázky, například výstavba nové budovy opery. Zajímavé pro české publikum by mohly být také norské národní turistické trasy, které vznikají ve spolupráci s krajinnými architekty.
    "Norská architektura se vyznačuje smyslem pro propojení krajinného rázu s architektonickým záměrem, koncepčním myšlením, mistrovskou prací s materiálem, pozorností věnované detailu a zejména schopnosti neotřelým způsobem přistupovat ke každé jednotlivé stavební zakázce," uvedla Nina Berreová z Národního muzea umění, architektury a designu v Oslu.
    Norská architektura bude na výstavě prezentována na fotografiích, filmech, kresbách, skicách či modelech. K výstavě, která potrvá do 26. srpna, byl vydán také podrobný norsko-anglický katalog s fotografiemi i výkresy.
0 komentářů
přidat komentář