NKÚ potřebuje 356 milionů kvůli svému novému sídlu

Vložil
ČTK
23.07.2012 18:30
Praha

Praha - Vedení Nejvyššího kontrolního úřadu chce navýšit rozpočet úřadu na příští rok proti návrhu o 356 milionů korun. Důvodem jsou náklady spojené s hledáním nového sídla úřadu. Zda se svým požadavkem úřad uspěje u ministerstva financí, zatím není jasné.
     Ministerstvo financí navrhlo při přípravě státního rozpočtu na příští rok rozpočet v objemu 507,321 milionu korun. Jak ale ČTK sdělila mluvčí úřadu Olga Málková, NKÚ požaduje po ministerstvu financí 863,121 milionu korun. Rozdíl mezi oběma částkami potřebuje úřad na zaplacení nového sídla. "V budově Tokovo v Jankovcově 2 totiž končí úřadu nájemní smlouva k 30. září 2013 a do té doby musí být přirozeně zajištěny a vybaveny nové prostory," uvedla mluvčí.
     Úřad zřídil pracovní skupinu, která se zabývá výběrem nového sídla. "Zatím jsou ve hře jak výstavba nového sídla, koupě budovy a rekonstrukce státní budovy pro potřeby úřadu. Pronájem soukromých prostor by byl jen krajním a provizorním řešením v případě, že by se úřadu nepodařilo dostatečně rychle nalézt adekvátní sídlo," uvedla mluvčí. Úřad podle ní dává přednost stěhování do prostor v majetku státu.
     O navýšení rozpočtu bude úřad v srpnu jednat s ministerstvem financí. Ministerstvo vyjednávání komentovat nechce. "Vyjednávání se správci jednotlivých kapitol během přípravy státního rozpočtu nekomentujeme," řekl ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
     Přestěhovat úřad do nových prostor bude podle mluvčí Málkové poměrně složitá logistická akce už proto, že jen v Praze úřad zaměstnává 319 zaměstnanců. Od počátku nájmu v budově Tokovo v roce 2007 k letošnímu 30. červnu zaplatil NKÚ na nájemném 398 milionů korun. Za výběr sídla i za údajně přemrštěný nájem ho již delší dobu kritizovali například poslanci ze sněmovního kontrolního výboru.
     Výbor se v dubnu obrátil na vládu, aby do konce května předložila údaje o státních budovách v Praze s cílem najít sídlo pro NKÚ. Ministerstvo financí by podle poslanců mělo najít ve státním rozpočtu následujících let peníze na přemístění úřadu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články