Nevzhledné výměníky na plzeňských sídlištích mají změnit podobu

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
19.12.2011 21:05
Plzeň

Plzeň - Nevzhledné výměníkové stanice tepla na plzeňských sídlištích, jichž všech zhruba 70 získá příští rok do majetku Plzeňská teplárenská, by měly v příštích letech zásadně změnit vizuální i stavební podobu. Městská teplárna je chce spolu s privátním developerem přebudovat na nájemní kanceláře, byty a obchody. ČTK to řekl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Podobné realizace už jsou například v Praze, Brně, Varnsdorfu i Kaplici.

    "Chceme ty ohyzdné baráky výrazně vylepšit. Zkusíme na to najít nějakého developera, který to bude dělat s námi. Leckde to jsou zajímavé lokality, které se dají i komerčně využít," dodal. V některých výměnících, kde byly velké prostory v patře, už nájemníci jsou. Například ve Skvrňanech je centrum hlídání předškolních dětí.
    "Nepůjde to všechno nejednou. Nejprve bychom chtěli udělat jeden prototyp, třeba sami, a pak to nabídnout nějakému investorovi," uvedl ředitel. Plánuje například přistavět na jednopodlažní výměníky patro s byty a pěknou střechou. Podle Drápely by šlo o společnou investici teplárny a developera, město by se na tom nepodílelo.
    "Chtěl bych ty baráky dát do pořádku, aby to na těch sídlištích nějak vypadalo. Také proto, že tam všude máme nápisy Plzeňská teplárenská," uvedl Drápela. Podle něj jde o socialistické stavby, do nichž město investovalo minimálně. Původně byly stanice plné různých zařízení a dnes je v koutě pouze malý stroj a další prostor je prázdný.
    Zastupitelé tento měsíc rozhodli, že město prodá teplárně zařízení předávacích stanic tepla a plynových kotelen včetně měřidel, dále budovy, pozemky, stavby a panelové cesty za 380 milionů Kč. Plzeň je dosud teplárně pronajímala za 110 milionů Kč ročně.
    Podle radnice je tato infrastruktura hodně podfinancovaná. Kvůli rostoucímu počtu havárií teplárna delší dobu varovala, že při současném stavu není schopna nadále zabezpečit spolehlivé dodávky tepla. Podle odborného posudku je potřeba ročně investovat 80 milionů korun, které už bude platit teplárna. Po nákupu bude vlastnit veškerou teplárenskou infrastrukturu ve městě, řekl Drápela. Plzeň podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) počítá s tím, že peníze z prodeje použije na výstavbu nové úpravny vody.
0 komentářů
přidat komentář