Někteří karlovarští politici se vymezují proti otázce referenda

Vložil
ČTK
10.01.2018 15:45


Karlovy Vary - Některé politické strany a hnutí v Karlových Varech se začaly vymezovat proti otázce místního referenda, které se koná o víkendu. Obyvatelé lázeňského města v něm budou rozhodovat o tom, jestli chtějí na místo dnešní Vřídelní kolonády postavit repliku z konce 19. století a zastavit havarijní opravy současné kolonády.

Místní organizace KDU-ČSL oznámila, že v referendu nebude hlasovat. "Případné 'ano' ohrozí provoz stávající kolonády do doby výstavby nové. Výstavba repliky historické kolonády není dobře promyšlená a může ohrozit jímání Vřídla a okolní balneoprovozy, může být neúnosně drahá," uvedli v prohlášení členové KDU-ČSL. Upřednostňovali by důkladný hydrogeologický průzkum Vřídla, opravu technologického zázemí a obnovu jímacích vrtů a pak vypsání architektonické soutěže na novou Vřídelní kolonádu.

Podobně se vymezili proti změní referenda i členové hnutí Karlovaráci. Podle Josefa Märze případné "ano" zaváže současné i budoucí vedení města ke stavbě repliky a nebude už možnost vybrat si z více možností. Podle Hany Zemanové by zastavení havarijních oprav, které je součástí otázky v referendu, mohlo dostat město do rozporu se zákonem. Navíc by to mohlo ohrozit samotné Vřídlo a čerpání vřídelní vody, na níž je závislá velká část balneoprovozů ve městě a která tvoří významnou část léčebné péče v Karlových Varech.

Organizátoři referenda ale naopak vyzvali politiky, aby se k referendu nevyjadřovali. "Na místo, aby se na stůl položila fakta pro a proti, jsou jen opakovaně naše důvody pro litinovou kolonádu znevěrohodňovány. Veškeré síly ze strany pana primátora tak nejsou upřeny na obhajobu jím preferované varianty opravy a architektonické soutěže, ale naopak na destrukci našich důvodů a zmatení vás voličů," uvedl v prohlášení petiční výbor referenda, který se opírá například i o stanovisko Transparency International.

Vedení města výzvu odmítá. "Byť jsme politiky, jsme také občané města. Veřejnost mě zná a můj názor historika třeba někoho zajímá. My nezasahujeme do konání referenda. Ale nikdo nám nemůže bránit říct svůj názor, jak budeme volit," řekl dnes novinářům náměstek primátora Jiří Klsák (KOA).
0 komentářů
přidat komentář

Související články