Nejlidnatější obvod Ostravy bude mít nové centrum

Zdroj
Vlastimil Vyplel
Vložil
ČTK
31.07.2011 21:15
Ostrava - Nejlidnatější ostravský obvod Ostrava-Jih bude mít za pár let zřejmě nové centrum. Měl by se v něj zřejmě proměnit prostor v Horní ulici, kde je například finanční úřad nebo chátrající nákupní středisko zvané Železňák. O projektu tento týden informoval primátor Petr Kajnar (ČSSD).

    "Ostravě-Jihu dokonale chybí jakékoliv centrum. Nějaké centrální náměstí nemá ani Poruba, tam ale tuto funkci docela dobře plní Hlavní třída," řekl Kajnar. Dodal, že magistrát ve spolupráci s obvodem zadal studii na úpravu Horní ulice. Úprava by podle něj měla místo změnit tak, aby "bylo více k životu".
    V obvodu Ostrava-Jih, do kterého patří městské části Zábřeh, Výškovice, Hrabůvka, Dubina a Bělský Les, žije 112.000 obyvatel. Centrální prostor, kde by se mohly konat významné kulturní a společenské akce, mu ale chybí. Starosta obvodu Karel Sibinský (ČSSD) řekl ČTK, že tento problém řeší obvod už dlouho. "Kdysi jsme si nechali zpracovat studii rozvoje obvodu. Vyplývá z ní, že pokud je nějaká oblast, která by se mohla stát takovým centrem, tak je to to místo v Horní ulici. Ten prostor je ale notně zchátralý," řekl Sibinský.
    V důvodové zprávě k zadání studie na úpravu tohoto místa se píše, že prostor byl v porevolučním období architektonicky rekonstruován v souvislosti s dobudováním objektu finančního úřadu. "Celé pojetí této veřejné plochy se dnes jeví jako nedostatečné a spolu s problémy mimoúrovňového podchodu pod Horní ulicí si vynucuje prověření nového urbanisticko-architektonického řešení, které by mohlo naplnit i očekávané představy městského obvodu jako jednoho z významných shromažďovacích prostor," uvádí se ve zprávě.
    Studie má řešit celý prostor i v návaznosti na podchod, dopravu, parkování a přilehlé obchody. Ty by se mohly s okolím provázat například prostřednictvím teras kaváren. Podle zadání studie by tam mělo být místo na pódium, ale také pro tržiště, kluziště nebo vánoční strom.
    Starosta obvodu řekl, že úpravy místa začnou už letos na podzim opravou podchodu u nákupního střediska Venuše. "Chceme pracovat s prostorem od Venuše až po Hotelový dům Hlubina. Součástí je i úprava prostor za Železňákem a kolem Polikliniky. S ohledem na náklady se to ale bude nejspíš dělat na etapy," řekl Sibinský. Projekt na opravu podchodu je už podle něj hotový. "Předpokládáme, že se začne opravovat na podzim a hotový bude příští rok," upřesnil starosta.
    Různé akce, které obvod pořádá, se nyní konají v Zábřehu na náměstí SNP před Kulturním domem Akord. Opravdové centrum obvodu to ale není. "Centrum je místo, kde každý den procházejí lidé z různých důvodů, jako je například Masarykovo náměstí v Moravské Ostravě. Tam lidé chodí pořád. Na náměstí SNP ale lidé třeba z Výškovic mají důvod jet, jen když jdou do divadla nebo na nějakou akci," řekl Sibinský.
0 komentářů
přidat komentář

Související články