Nejlepší novostavbou letošního roku je lávka ve Strakonicích

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
12.12.2011 21:35
Praha

Praha - Cenu Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí letos získala lávka u Strakonického hradu od architektky Ivety Torkoniakové, které se podle památkářů podařilo nejlépe propojit současnou architekturu s historickou zástavbou. Na druhém místě se pak po hlasování porotců umístil obchodní dům Kamila Mrvy v Rožnově pod Radhošťěm, na třetím místě jsou dva projekty - vinařství Krásná hora architekta Tomáše Havlíčka a nová budova Fakulty architektury ČVUT v Praze z ateliéru Aleny Šrámkové.

    "Já jsem moc ráda, že si porota všimla, že architekturu netvoří jen domy a budovy, ale také mosty. Protože i na nich se my architekti něco natrápíme," komentovala své vítězství v pořadí již osmá laureátka tradiční ceny památkářů. Za sebou v architektonickém klání kromě budovy ČVUT, vinařství a obchodního domu zanechala nominovaný penzion u Pálavy a budovu Factory office center na pražském Smíchově.
    V předchozích ročnících si cenu odnesla řada architektonických děl, včetně rodinných domů, sakrálních staveb či kancelářských komplexů.
    Nejlépe se novostavbu do historické zástavby podařilo v minulosti umístit například autorům kancelářského centra Portheimka nebo Národní technické knihovny v Praze 6 Dejvicích. "Často budovy, například na vesnicích, fungují jako určitý vzor. Nejde ale o to, aby staré zástavbě konkurovaly. Mají doplnit a obohatit," napsal k letošním výsledkům historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha.
    "I disharmonický prvek může být součástí harmonického celku. Podle principu jin a jang, kde architekti a památkáři jsou právě těmito protikladnými prvky. Jde o dvě stránky jednoho celku - architektury. Jedna ji tvoří a druhá ji chrání," dodala předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.
    Klub Za starou Prahu je občanské sdružení, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje ochraně památek v Praze. Nové stavby - nejen v české metropoli - svými výročními cenami s přestávkami oceňuje bezmála deset let.
    V současné době čítá klub přes 1000 členů. V jeho čele stojí rada, složená převážně z historiků umění, architektů a urbanistů. V poslední době se klub věnuje například boji za zachování rohového domu na Václavském náměstí, kterému hrozí demolice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články