Návrhy na českou prezentaci na PQ končí 15. června

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
18.05.2009 15:00
Praha

Praha - V polovině června končí termín, do kterého mohou zájemci zaslat své návrhy koncepce a realizace české prezentace na Pražském quadriennale (PQ). Dvanáctý ročník této největší mezinárodní přehlídky věnované scénografii a divadelní architektuře se uskuteční v červnu 2011. Výběrové řízení vyhlásilo v březnu ministerstvo kultury ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem v Praze.

    Zatím však stále není jasné, kde se tato akce s více než čtyřicetiletou tradicí uskuteční. Levé křídlo Průmyslového paláce totiž loni na podzim zničil požár. Podle ředitelky PQ Pavly Petrové by o dějišti mělo být rozhodnuto do konce roku. Zkoumá se i možnost, zda by se výstava mohla uskutečnit jinde, například v industriálních prostorech.
    PQ bude tradičně rozděleno do tří hlavních sekcí: zemí a regionů, sekce architektury a studentské sekce. "Zájemci o účast ve výběrovém řízení mohou přihlásit projekt zahrnující všechny tři či jen některou, projekt musí zahrnovat uměleckou koncepci i organizační řešení," řekla ČTK mluvčí přehlídky Silvie Marková.
    Předložené návrhy mají představit inovativní projekty, umělce a odborníky v oblasti scénografie (scénického, kostýmního, světelného a zvukového designu) a divadelní architektury. Důraz má být kladen na kontext současných trendů v divadle, tanci a opeře, ale i v dalších výtvarných a kulturních oborech pracujících se scénickou akcí v širším významu. Umělecká koncepce PQ 2011 a podmínky pro přihlášení jsou na adrese www.pq.cz.
    I další ročník Pražského quadriennale chce nejširší veřejnosti přiblížit práci divadelních výtvarníků z celého světa. Organizátoři připravují vedle ryze odborné náplně množství programových bodů určených širokému publiku.
    "Chceme více zahrnout škálu výtvarných oborů a žánrů spojených se scénickou akcí a sledovat aktuální trendy v současném performing arts," uvedla umělecká ředitelka PQ Sodja Lotkerová. Proto také došlo ke změně oficiálního názvu na Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru (Prague Quadrennial of Performance Design and Space) a k rozšíření mezinárodního týmu kurátorů, komisařů a odborníků pro jednotlivé sekce a projekty. Generálním komisařem je slovenský scénograf Boris Kudlička.
    Nejrozsáhlejší z programových částí bude Sekce zemí a regionů. Kurátorské koncepce národních expozic by měly prezentovat všechny scénografické obory: scénu, kostým, světelný i zvukový design a vazby mezi nimi. Stejně jako v předchozích letech bude velký prostor věnován studentům uměleckých škol. Součástí jejich prezentace bude kromě expozic také Scenofest - vzdělávací projekt obsahující zejména workshopy a představení.
    Tři výstavní soutěžní sekce Pražského quadriennale, v nichž mohou vystavující země a umělci získat hlavní cenu Zlatou trigu a další ocenění, doplní programy i v ulicích Prahy. Chybět nebude ani program pro děti.
    Komisařkou sekce architektury byla jmenována novozélandská architektka a scénografka Dorita Hannahová. Kurátorem zvukového designu je Steven Brown z Velké Británie. Simona Rybáková je kurátorkou kostýmního projektu Extrémní materiály. Scenofest povede americká profesorka světelného designu Cindy Limaurová. Německá režisérka a teatroložka Thea Brejzeková byla jmenována kurátorkou teorie a scénograf a režisér Tomáš Žižka byl pověřen vedením projektu zaměřeného na africké divadlo. Autorem výtvarného konceptu bude výtvarník a performer Krištof Kintera, architektem výstavy Šimon Caban.
0 komentářů
přidat komentář

Související články