Návrh ÚP Uhříněvsi snižuje hodnotu parcel spekulantů

Vložil
ČTK
29.11.2009 22:05
Praha

Praha - Návrh nového územního plánu podle serveru Aktuálně.cz výrazně snižuje hodnotu stamilionových parcel v Praze-Uhříněvsi, které v hlavním městě získali před lety spekulanti. Hodnotu pozemků by snížilo to, že podle návrhu by se z parcel chystaných jako obytné staly plochy pro zeleň. V praxi to znamená, že na nich nebude možné nic postavit - ani byty, ani třeba sklady. Spekulanti, kteří pozemky získali kvůli pochybení státních úředníků a radnice či stát se s nimi neúspěšně soudí, tak přijdou zkrátka.
    "Předpokládám, že s touto částí návrhu územního plánu nebude problém. Zatím nemám signály, že by to někdo ze zastupitelstva zpochybňoval," uvedl radní pražského magistrátu zodpovědný za územní plánování Martin Langmajer. Server píše, že strategii, kterou už před dvěma lety schválila radnice v Uhříněvsi, veřejně podpořil i primátor Pavel Bém. "Uhříněves v jejích snahách podpoříme," prohlásil.
    Server připomíná, že plán se týká parcel, o něž Uhříněves a stát připravili úředníci ve dvou vlnách. Nejprve to bylo v  roce 2005, kdy pozemkový fond v rámci podvodného vydávání pozemků určených k  restituci přihrál 100 hektarů místní půdy spekulantům, kteří na ní mohli podle původních pozemkových plánů vydělat až 1,5 miliardy korun. Kvůli kauze následně musel rezignovat ministr zemědělství Petr Zgarba (ČSSD) a vyměnilo se vedení Pozemkového fondu.
    O další půdu radnice přišla před třemi lety, když deset pozemků původně určených pro obecní bydlení převedl management Státního podniku Jeneč do soukromých rukou. Podle následného stanoviska ministerstva zemědělství to byl neoprávněný převod.
    Server píše, že ačkoli zejména první případ nesl všechny rysy pečlivě zorganizovaného podvodu s aktivní účastní státních úředníků, nikdo nakonec nebyl obviněn. "O ty pozemky jsme zkrátka přišli. Nemohou na nich sice stavět spekulanti, ale ani obec. Takže je to takový úspěch z 50 procent," uvedl starosta Uhříněvsi Milan Coller.
    Právníci, které již dříve server Aktuálně.cz oslovil, však nabádají k opatrnosti. Podle nich je nutné ohlídat, aby obce nevyužívaly změny územního plánu ani k řešení sporů s nepohodlnými podnikateli a jejich diskriminaci. "Je to výjimečný krok. Nikdy bychom k tomu nepřistoupili, kdybychom nebyli okolnostmi donuceni. Konzultovali jsme to navíc s právníky a případných sporů se nebojíme," reagoval Langmajer.
    Podle Aktuálně.cz zatím není jasné, jak se zachovají spekulanti. Gabriel Večeřa a Václav Benedikt se s novináři ani s radnicí v  Uhříněvsi nebaví. Naopak 83letý živnostník Štefan Kosiba, na kterého převedl deset parcel Státní podnik Jeneč a podle všeho je podle Aktuálně.cz jen nastrčený bílý kůň, má jasno. "Co bych se soudil? Tak tam budu chovat třeba králíky, když nemůžu stavět. Vám to může být jedno. A ostatně, klidně jim můžu říct, ať mi vrátí peníze a ty pozemky si můžou nechat," cituje ho server.
0 komentářů
přidat komentář

Související články