Návrh nového zákona chce zrevidovat všechny památky v ČR

Vložil
ČTK
15.04.2008 22:20
Praha

Praha - S revizí všech památek v České republice počítá jedna z  pracovních verzí nového památkového zákona, který připravuje ministerstvo kultury. Revize má být hotova do deseti let, celý památkový fond přitom obsahuje statisíce položek. Památkáři se obávají, že až několik tisíc dosud chráněných budov nebo jiných památek může být ze seznamu vyškrtnuto. Uvedla to dnes Česká televize (ČT).
    V souladu s návrhem by se rozhodovalo celkem o 37.000 stavbách v ČR a dalším téměř milionu položek mobiliárního fondu. Někteří památkáři se bojí následků toho, pokud se revize v dané desetileté lhůtě nestihne. Kromě státu totiž velkou část památek vlastní církve, obce a také soukromé osoby, které by se k nezapsaným památkám mohly zachovat nešetrně.
    Stavby by tak mohl potkat podobný osud jako loni historickou přerovskou Komunu: půl roku poté, co byla budova vyškrtnuta ze seznamu památek, ji soukromá firma zbourala. Památkáři upozorňují také na to, že pouze u registrovaných kulturních památek platí zásada, že je nelze natrvalo vyvézt do zahraničí.
    Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) řekl ČT, že návrh je zatím pouhým polotovarem, a že se k němu proto nebude vyjadřovat. Stínový ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) se domnívá, že za deset let není možné revizi všech památek zvládnout.
    Ministerstvo kultury přislíbilo nad věcným záměrem nového památkového zákona veřejnou debatu. Jeho hlavní teze chce představit během několika týdnů.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
stále je co dělat
Věra
15.04.08 11:08
MAFIÁNSKÉ ČESKO
Jan Pravda
16.04.08 11:38
Revoluci ?
takyrevolucionar
16.04.08 12:38
zobrazit všechny komentáře

Související články