Národní galerie představí fotografie Niemeyerových staveb

Vložil
ČTK
06.03.2008 16:00
Praha

Praha - Fotografie staveb Oscara Niemeyera v hlavním městě Brazílie Brasília představí od pátku Národní galerie. Výstavu, která potrvá do 15. května v respiriu pátého patra Veletržního paláce, zapůjčila Slovinská národní galerie. Jejím autorem je Damjan Prelovšek, autor známý fotografiemi díla jiného architekta Josipa Plečnika.

    Praha je po Lublani druhým městem, kde bude možné přehlídku s názvem Brasília spatřit. Fotografie staveb architekta, který loni oslavil sté narozeniny, vznikaly v minulém roce. Odrážejí tak 50 let Niemeyerovy tvorby ve městě, u jehož zrodu stál.
    "Niemeyerova architektura se vyvíjí směrem od přísného funkcionalismu ke stále větší organičnosti stavby, to znamená, že pravoúhlé prvky vystřídal oblými. Pracoval se stále větším zřetelem k místu, detailu," řekl ČTK na dnešní tiskové konferenci kurátor výstavy Tomáš Vlček.
    Podle Vlčka bylo do současnosti v Brasílii postaveno asi 20 Niemeyerových staveb. Přestože jde hlavně o budovy, které využívají úřady, nebo o velké veřejné stavby, je podle kurátora Niemeyerův záběr široký, navrhoval i rodinné domy.
    Kurátorka Radomíra Sedláková dnes uvedla, že Brasílie je díky neustálému přírůstku staveb pořád živý koncept, ke kterému mají architekti potřebu se stále vyjadřovat. Podle ní je do jisté míry překonán vzhledem k tomu, že město vznikalo v době přející automobilismu ve velkorysých prostorových podmínkách. Na druhou stranu však působí natolik výtvarně silně, že se nepřežije, dodala.
    Sedláková uvedla, že Niemeyerova přehlídka je ojedinělá tím, že galerie obvykle volí autory, jejichž tvorba je už uzavřena. Niemeyer podle ní navíc v Česku ani bývalém Československu nikdy nebyl ani neměl výstavu.
    Architekt se podílel na výstavbě nového brazilského hlavního města na přání tehdejšího brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka. Mezi další jeho nejznámější stavby patří také sídlo francouzské Komunistické strany. Podílel se i na návrzích budovy OSN v New Yorku.
0 komentářů
přidat komentář