Na zlínském zámku začala výstava o díle architekta Rozehnala

Vložil
ČTK
07.09.2011 15:55
Zlín

Bedřich Rozehnal

Zlín - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně otevřela výstavu přibližující dílo brněnského architekta Bedřicha Rozehnala (1902 až 1984). Rozehnal je považován za nejlepšího českého architekta zdravotnických zařízení realizovaných v období první republiky a v poválečných letech.
      Návštěvníci zlínské výstavy se na více než 40 panelech mohou seznámit s Rozehnalovými projekty, včetně jeho vrcholného díla - Dětskou klinickou nemocnicí v Brně-Černých Polích. "K vidění je plánová dokumentace, fotografie. Zastoupeny jsou i grafické listy, protože architekt Rozehnal se ve volných chvílích velmi intenzivně věnoval grafické tvorbě," řekl dnes ČTK autor výstavy Jindřich Chatrný z Muzea města Brna. Příchozí uvidí i materiály z  rodinného alba. "Za dob svého života se stýkal s řadou významných osobností v  zahraničí i v Česku, a to nejen z řad architektů, ale také z řad výtvarníků, sochařů, herců," doplnil Chatrný.
      Řada podkladů a originálních materiálů k výstavě pochází z pozůstalosti, kterou Muzeu města Brna darovala architektova dcera Eva Rozehnalová. I tentokrát výstavu doprovází katalog, který podrobně mapuje architektův život i tvorbu.
      Na nemocniční objekty se Rozehnal specializoval od poloviny 30. let minulého století. V této oblasti se v  Československu stal průkopníkem a změnil standard nemocničního prostředí. Vypracoval celou řadu regionálních i klinických nemocnic na Moravě.
      "Typické pro jeho práci byla naprostá preciznost, komunikativnost - projekty vždy dělal v součinnosti s lékaři a středním zdravotnickým personálem. (...) Uvědomoval si, že není důležitá jen složka medicínská, ale také složka prostředí, která ovlivňuje léčbu," řekl autor výstavy.
      Architektonická činnost Bedřicha Rozehnala měla široký záběr a o jejím významu svědčil také velký zájem o jeho dílo. V roce 1967 se uskutečnila jeho první výstava celoživotního díla v Domě pánů z Kunštátu v Brně. Reprízy měla v Liverpoolu a ve Fragnerově galerii v Praze.
Výstava v grafickém kabinetu zlínského zámku je otevřena denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00, každý čtvrtek až do 18:00. První neděli v měsíci je vstup do výstavních prostor zdarma. Výstava potrvá do 6. listopadu.

0 komentářů
přidat komentář

Související články