Na Vysočině přibudou nová sportoviště, pokud bude unie štědrá

Zdroj
Věra Stejskalová
Vložil
ČTK
12.03.2008 20:30
Jihlava

Fotbalový stadion v Jihlavě (foto Štěpán Vrzala)
Jihlava - Řada radnic na Vysočině plánuje stavbu nových sportovišť a rekonstrukce zastaralých stadionů. Stavební práce ale začnou jen tehdy, pokud tyto projekty z části zaplatí unie; do akcí za desítky milionů korun se města sama pouštět nechtějí. Jak vyplynulo z dnešní ankety ČTK, koupaliště by díky Bruselu mohl získat Žďár nad Sázavou i dvě města na Havlíčkobrodsku. Náměšť nad Oslavou je připravena postavit areál s krytým zimním stadionem a víceúčelovou halou.
    "Infrastruktura pro sport a kulturu patří mezi nejčastější chystané projekty měst," řekla Erika Šteflová z úřadu regionální rady. Do kompetence tohoto úřadu spadají evropské dotace na regionální rozvoj, o něž se radnice mohou ucházet od tohoto roku.
    Světlá nad Sázavou chce peníze z unie použít na modernizaci zimního stadionu. Sportoviště, které donedávna patřilo hokejovému klubu, kvůli tomu radnice převzala do svého majetku. Přestavba se plánuje ve dvou etapách a celkem bude stát 60 milionů korun; o dotaci radnice požádá v tomto měsíci. "Stadion bychom chtěli přeměnit na celoročně využívané multifunkční zařízení," přiblížil záměr místostarosta Jan Tourek.
    Stadion nejprve dostane nové chladicí zařízení pro ledovou plochu a částečné opláštění. Ve druhé etapě budou provedeny takové úpravy, aby po ukončení hokejové sezony mohly být na ploše provozovány jiné sporty, ale i koncerty a výstavy.
    Na podzim by světelská radnice chtěla požádat o dotaci ještě na letní koupaliště. Jeho stavbu označili obyvatelé za prioritu v anketě už před čtyřmi roky. Koupaliště by mělo vzniknout u zimního stadionu, podle odhadu bude stát kolem 40 milionů korun.
    V nedaleké Ledči nad Sázavou se chystá projekt na stavbu krytého plaveckého bazénu asi za 80 milionů korun, k jehož vyhřívání budou sloužit alternativní zdroje energie - tepelná čerpadla, solární panely i odpadní teplo ze zimního stadionu.
    Mezi projekty, které v tomto měsíci předloží do evropských fondů Havlíčkův Brod, bude i stavba nové tělocvičny u Základní školy V Sadech přibližně za 25 milionů korun. Za evropské peníze chce město také provést další úpravy veřejného sportoviště v Plovárenské ulici. Projekt asi za deset milionů korun počítá s umělým povrchem pro hřiště na košíkovou a fotbal, prodloužením in-line dráhy a stavbou zázemí pro návštěvníky.
    Žďárská radnice předpokládá, že jí unie pomůže zaplatit stavbu letního koupaliště za několik desítek milionů korun, o níž se ve městě debatuje několik let. Žádost o dotaci bude podána do konce měsíce. Pokud dostane dostatečnou dotaci Náměšť nad Oslavou, pustí se ještě letos do stavby areálu s krytým zimním stadionem, víceúčelovou halou a parkovištěm celkem za 173 milionů korun.
    Krajské město Jihlava zvažuje rekonstrukci Horáckého zimního stadionu za více než 300 milionů korun, zahájení prací ale není jisté. "Projekční firma připraví podklady nutné k územnímu řízení, to je asi rok práce. Až potom se definitivně rozhodne, za jakých podmínek a zda vůbec na rekonstrukci dojde," vysvětlil mluvčí radnice Radek Tulis.
    Podle Českého statistického úřadu bylo ve městech a městysech na Vysočině před dvěma lety celkem 31 krytých bazénů a stadionů. Přibližně třetina z nich se nacházela na Žďársku, naopak na Pelhřimovsku byla jen tři taková sportoviště.
0 komentářů
přidat komentář

Související články