Na Vřesové studánce by měla znovu vyrůst chata a kaple

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
17.10.2014 07:25
Olomouc

Snímek Vřesové studánky patrně z doby kolem roku 1933; zdroj: vresovka.cz

Olomouc - Vyhledávaná lokalita Vřesová studánka v Jeseníkách by se mohla znovu dočkat turistické chaty a kaple. Obě stavby měly na tomto poutním místě dlouhodobou tradici. Chata však byla v roce 1988 stržena, kostelík vyhořel v roce 1946 po zásahu bleskem. O obnovení původního místa usiluje sdružení Pro obnovu poutního místa Vřesové studánky. Peníze na stavbu půjdou z darů. Projekt již schvalují úřady, pokud mu nic nebude stát v cestě, mohlo by se začít s přípravami již příští rok.

    K myšlence obnovit poutní místo se část členů sdružení pouští znovu po téměř 40 letech. Na konci 80. let se o to pokusili tehdejší tři studenti Akademie výtvarných umění v Praze architekt Miroslav Vochta, sochař Otmar Oliva a malíř Jan Jemelka. Záměr však překazila tehdejší doba. Vzkřísili jej nyní znovu za pomoci předsedy spolku Pavla Holubáře, který společně s ostatními projekt také finančně podporuje. "Chceme postavit chatu i kostelík, což se bez sebe neobejde. Nechceme, aby šlo o komerční věc, ale o soběstačný projekt, který se obejde bez dotací," řekl ČTK olomoucký akademický malíř Jan Jemelka.
    Nad projektem strávili odborníci půl roku, výslednou podobu stavbám vštípil architekt Miroslav Vochta. Chata by měla být postavena z původních materiálů - dřeva a kamene a doplnit by ji měly také skleněné prvky. Rozměry podle Jemelky ctí původní půdorysy staveb, které jsou na místě stále patrné. "Ideou je zachovat celoroční provoz a soustavnou péči o kostelík. Pokud by vše vyšlo, příští rok bychom to chtěli rozjet," doplnil Jemelka.
    Tým nadšenců a odborníků se již pustil do složitých jednání a procesů schvalování. Projektu je nakloněna i církev; pozemky jsou v restitučních nárocích. Podporují jej i jeseničtí horští záchranáři. "Je to ideální místo, kde by mohlo něco být. Nepoškodí to ani přírodu, je tam široká přístupová cesta. Navíc na trase z Červenohorského sedla na Šerák nic podobného není. Byl by to další záchytný bod, pomohlo by to turistům i nám," řekl dnes ČTK šéf jesenické horské služby Michal Klimeš.
    Poutní místo na Vřesové studánce má dlouholetou tradici spadající až do 17. století. Kostelík zde lidem sloužil až do května 1946, chátrající chata byla po neúspěšných pokusech o její rekonstrukci nakonec stržena o 42 let později. Dlouholetou tradici zde lidem nyní připomíná pouze mohyla s dvoumetrovým železným křížem a bronzovým reliéfem Panny Marie, kterou zde vztyčil v roce 1993 sochař Oliva s malířem Jemelkou. 
0 komentářů
přidat komentář

Související články