Na úpatí Vítkova zřejmě vyroste nová administrativní budova

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
20.03.2012 17:00
Praha

Foto: CMC architects
Praha - Na úpatí Vítkova zřejmě vyroste nová administrativní budova. Investor, kterým je společnost Balabenka s. r. o., už dříve získal povolení na jinou budovu na stejném místě, nyní žádá o změnu územního rozhodnutí. S výstavbou nesouhlasí část obyvatel Karlína, podle Marie Foltýnové ze sdružení Karlín sobě je záměr naddimenzovaný a nerespektuje historickou zástavbu. Odpůrci stavby, mezi kterými byla i zpěvačka Bára Basiková, dnes podali na úřad Prahy 8 své připomínky, stavební úřad se jimi bude zabývat.

    Nová budova by měla vyrůst u Lyčkova náměstí mezi ulicemi Pernerova a Korybutova. Bude mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží. Budovu by měly tvořit čtyři objekty s oválným půdorysem, které propojí skleněný plášť. Investor v místě původně plánoval budovu, v které by byly kanceláře a byty. Nyní plán změnil a chce převážně administrativní objekt, v přízemí bude restaurace a kantýna pro zaměstnance a prostory pro několik obchodů.
    Zástupci investora dnes projekt představili veřejnosti. Na jednání na úřadu Prahy 8 řekli, že nová budova má být nižší než ta, na kterou má investor stavební povolení. Podle nich je záměr v této lokalitě přijatelný, upozorňovali na to, že s ním souhlasil i památkový odbor pražského magistrátu. Se záměrem souhlasí také městská část. "Doplnění bytové výstavby administrativou může být přínosem. Lokalita přes den ožije," řekla novinářům mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.
    Podle obyvatel Karlína ale budova přivede do míst další dopravu, v budově je totiž plánováno parkoviště pro zhruba 300 automobilů. "Nový komplex bude v bezprostřední blízkosti dětského hřiště a zahrady základní a mateřské školy. V exponovaných hodinách dojde ke kumulaci dopravy a neúměrnému zatížení dopravních komunikací, které jsou nyní regulovány jednosměrným provozem," argumentovali dnes odpůrci stavby. Obyvatelé se obávají rovněž toho, že o další kanceláře nebude zájem. Podle nich je už nyní část nových kanceláří v Karlíně prázdná.
    Neobsazenost pražských kanceláří v závěru roku 2011 mírně stoupla na 12 procent, oznámilo letos sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum. Bez nájemce bylo 336.000 metrů čtverečních administrativních ploch. Celkem bylo v minulém čtvrtletí v hlavním městě 2,8 milionu metrů čtverečních kanceláří.
0 komentářů
přidat komentář