Na trutnovské náměstí se vrátí socha císaře Josefa II.

Vložil
ČTK
24.07.2009 14:30
Trutnov

Trutnov - Na Krakonošově náměstí v Trutnově se po několika desítkách let znovu objeví socha císaře Josefa II. Kopie bronzové sochy, jejíž originál na náměstí stál od roku 1866 do roku 1923, bude odhalena 12. září. ČTK to řekl starosta Ivan Adamec.
    "Socha bude stát na původním místě. Chceme vzhled náměstí vrátit do původní podoby. V současné době se provádějí stavební práce na podstavci, na kterém bude socha umístěna," řekl Adamec. Původní socha je uložena v městském muzeu, na náměstí bude vystavena její kopie, která s  podstavcem dosáhne výšky zhruba sedmi metrů.
    Historik a vysokoškolský pedagog Vladimír Wolf uvedl, že Josef II. navštívil Trutnovsko opakovaně, například v době velkého sucha v roce 1771 přijel do Markoušovic. "Josef II. byl velký panovník, který modernizoval monarchii, a to i přes odpor konzervativní šlechty a duchovenstva. Že jeho dílo i myšlenky byly zneužívány šovinisty i nacionalisty 19. století, to je už věc jiná," uvedl Wolf.
    Na odlití sochy, které vyjde na stovky tisíc korun, získala radnice část peněz z  česko-polského projektu nazvaného Historie nás spojuje, který má lidem z  Trutnova a polského města Kamienna Góra přiblížit dějiny druhé poloviny 19. století. Součástí projektu má být také příprava výstavy o významu Josefa II. pro dějiny, besedy a další aktivity.
    Císař Josef II., který například zrušil nevolnictví, byl v 19. století značně oblíbený, jeho pomníky se objevovaly především v místech s převažující německou většinou obyvatelstva. Například v  severních Čechách vzniklo jen do roku 1882 pětadvacet jeho pomníků. Po roce 1918 však byly mnohé sochy strženy, za druhé světové války některé sochy byly přetaveny na děla. Mnohé z pomníků však přečkaly v úkrytech a znovu stojí na náměstích. Například od roku 1999 stojí socha Josefa II. v Hostinném na Trutnovsku.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Josef II. a jeho socha
Čech
10.08.09 07:26
Josef II. a jeho socha 2
Václav
10.08.09 10:30
Josef II.
Boček
22.10.09 11:39
zobrazit všechny komentáře

Související články