Na Třeštíkovou tlačila Topolánkova poradkyně Dostálová

Vložil
ČTK
26.01.2007 15:35
Praha

Praha - Helena Třeštíková odstoupila z funkce ministryně kultury podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) a Práva proto, že na ni znova vyvíjela nátlak bývalá poslankyně ODS a nynější poradkyně premiéra Mirka Topolánka Kateřina Dostálová. Podle Práva Třeštíkové natvrdo řekla, že jejím blízkým spolupracovníkem musí být bývalý náměstek resortu František Formánek, který podle dnešních Lidových novin (LN) na ministerstvu minimálně ve dvou případech kontroverzně prosadil místo památek hypermarkety.

    Třeštíková už dříve odmítla návrh premiéra, aby se Formánek stal jejím prvním náměstkem, a oznámila, že v případě dalšího nátlaku podá demisi. Úřad vlády ve čtvrtek vydal prohlášení, podle něhož premiér ani nikdo z premiérova okolí nevyvíjel nátlak na to, aby se Formánek dostal do vedení ministerstva.
    Dostálová se podle Práva snažila protlačit Formánka například na post asistenta prvního náměstka, s  tím, že je to požadavek poslance Michala Pohanky zvoleného za ČSSD. Ten spolu s  Milošem Melčákem umožnil existenci Topolánkova kabinetu. Právě Formánek údajně podle MfD zajistil ODS hlasy Pohanky a Melčáka. Pravým důvodem setrvání Formánka na ministerstvu je podle Práva údajně kontrola významné investice do budovy Národní knihovny, která má být na pražské Letenské pláni.
    Opakovaný tlak potvrdil i manžel Třeštíkové Michael. "Ta situace neměla jiné řešení než demisi. Týden předtím prohlásila, že nechce určité věci dopustit, a stejně jim nedokázala zabránit. Je to pro ni přirozeně velké zklamání. Tu funkci nebrala jen tak pro legraci. Chtěla v resortu něco dokázat," řekl Třeštík. Podle Formánka jsou řeči o tom, že za odchodem Třeštíkové je jeho osoba, pouhé báchorky. "Rozhodně není pravda, že by tím pravým důvodem mohla být moje osoba," řekl LN Formánek.
    Paradoxní přitom podle tisku je, že sama Dostálová ještě jako poslankyně kritizovala tehdejšího ministra kultury Vítězslava Jandáka z ČSSD za to, že si vzal Formánka za náměstka, i když měl dluhy z podnikání.
    LN uvedly, že mají k dispozici dva dokumenty, podle nichž Formánek vetoval rozhodnutí památkářů a rozhodoval v jejich neprospěch - a vždy ve prospěch firem, které chtěly stavět hypermarkety. První případ se podle LN týkal žatecké bývalé papírny, která se měla stát chráněnou památkou. Formánek prý prosadil, že se tak nestane, což vyhovovalo majiteli, který ji chtěl zbourat a postavit tam hypermarket. Papírny zatím stojí, město se s firmou podle LN dokázalo nehledě na Formánkovy aktivity dohodnout.
    Druhý případ se podle LN odehrál v Přerově, kde si majitel památkově chráněného spolkového domu zvaného oficiálně Trávník (místní říkají Komuna) přál chátrající památku zbourat a vybudovat obchodní centrum. Účastníci řízení včetně zástupců firmy, města, kraje i ministerstva a památkářů sice rozhodli, že objekt má být chráněnou památkou i nadále, a zbourat se tedy nemůže.
    Do věci se ale podle LN vložil Formánek, objekt loni 13. července navštívil a sepsal protokol, podle něhož už Komuna nadále chráněnou památkou být nemá. V samém rozhodnutí ministerstva kultury podle LN doslova stojí, že ministerstvo "především na základě místního šetření ze dne 13. 6. 2006 dospělo k názoru, že předmětná věc objektivně nemůže vykazovat znaky kulturní památky".
0 komentářů
přidat komentář