Na stavbě silnice R6 začalo vyvlastňování pozemků

Vložil
ČTK
14.08.2007 10:15
Sokolov

Sokolov - Na stavbě silnice R6 z Chebu do Karlových Varů začalo první vyvlastňovací řízení. Důvodem je to, že někteří vlastníci odmítají prodat pozemky pro stavbu za nabízenou cenu 80 korun za metr čtvereční. Spory se vedou jak o pozemky v už realizovaném úseku Kamenný Dvůr - Tisová, tak i o pozemky v úseku Tisová - Sokolov, kde by se mělo začít stavět napřesrok, uvádí dnešní regionální vydání Mladé fronty Dnes (MfD).

Ředitelství silnic a dálnic na dotaz MfD bez podrobností uvedlo, že kvůli jednomu pozemku na jiném úseku silnice Kamenný Dvůr - Tisová, kde se od loňského roku staví, začalo vyvlastňování. "Jak dlouho bude vyvlastňovací řízení trvat, nelze odhadnout," uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Hoření. Neuzavření dohody o prodeji pozemků by stavbu zabrzdilo na dlouhé měsíce a možná roky.
Kdo je postiženým, není jasné. Vzhledem k tomu, že se tu na čtyřproudé silnici pracuje, se spor zřejmě týká jen výkupní ceny, s níž majitel pozemku nesouhlasil.
O krachujících jednáních ŘSD s majiteli pozemků veřejnost dosud nevěděla. Potíže před pár dny ve svém dokumentu zmínil stavební úřad. Na žádost ŘSD o dva roky prodloužil k úseku Sokolov - Tisová platnost územního rozhodnutí, jež pro zpožděnou stavbu vypršelo. Prodloužení vysvětlili úředníci i tím, že očekávají, že vyvlastňování bude zdlouhavé.
Pro starosty a poslance, kteří by nejraději viděli bezpečnou rychlostní silnici napříč krajem už hotovou, je to nová a překvapivá zpráva. "Nevím o tom nic. Chtěli jsme přitom tlačit, aby stavba tohoto úseku začala příští rok. Vyvlastňování může naši snahu hodně zbrzdit," připustil poslanec parlamentu za Karlovarský kraj Lubomír Suk.
Potíž je v tom, že Ředitelství silnic a dálnic nabízí za pozemky tu nejnižší možnou cenu, 80 korun za metr čtvereční. "Za tu cenu neprodám," říká rezolutně Miroslav Putyra, majitel penzionu Mýtina, který by měl ustoupit rozšířené silnici. Putyra chce 200 korun (za 300 korun prý pozemky koupil) a už to také úředníkům napsal. Na odpověď zatím čeká.
Březovský starosta Miroslav Bouda upozorňuje, že zpoždění při výstavbě silnice znamená další a další dopravní nehody a ztráty lidských životů. "Není měsíc, aby se na přetížené silnici nestala nějaká šílená havárie," řekl.
Výkup pozemků se komplikuje nejen na trase mezi Sokolovem a Kamenným Dvorem u Kynšperka, ale i mezi Sokolovem a Karlovými Vary. Za 80 korun nechce své pozemky pro stavbu silnice prodat ani město Loket. Chce nejméně 500 korun za metr. Je přitom vlastníkem čtyř hektarů, bez nichž se stavba R6 neobejde.
0 komentářů
přidat komentář