Na sídlišti v Plzni bude centrum ve tvaru lodi, nejen pro věřící

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
29.04.2009 15:05
Plzeň

Plzeň - Nový objekt kulturního, volnočasového a křesťanského centra by mohl do roka vyrůst v plzeňské městské čtvrti Skvrňany. Přízemní stavbu, jejíž vnější tvar je inspirován trupem lodi a vnitřní uspořádání tvarem ryby, zde chystá na pozemku v Malesické ulici vybudovat Církev adventistů sedmého dne. Centrum by sloužilo nejen pro náboženské účely, ale i pro aktivity široké veřejnosti. ČTK o tom informoval duchovní sboru Michal Balcar.
    "Slavnostní poklepání základního kamene stavby se uskuteční 12. května. Naším cílem je nabídnout aktivity nejen věřícím," uvedl. Členitý objekt složený z několika prostorných místností a víceúčelového sálu pro zhruba stovku lidí vyroste na louce v prostoru po bývalé mateřské školce. Postaven by měl být zhruba za rok, a to na ploše asi 500 metrů čtverečních. Podle některých odborníků se svým architektonickým tvarem má ambici stát jednou z dominant sídliště Skvrňany.
    "V centru počítáme s klubovnami skautů, keramickou dílnou, klubem pro matky s dětmi. Jsme také domluveni s konzervatoří a lidovou školou umění, které by tam pořádaly koncerty," řekl. Součástí bude i klub seniorů.
    V objektu plánuje církev, která má v Plzni zhruba 150 členů, i  pravidelné bohoslužby. Podle Balcara sbor zatím nemá vlastní zázemí, schází se v  pronajatých prostorách. Projekt centra připravuje dlouhodobě. "Sbor byl založen ještě před válkou a od té doby je různě v nájmu," dodal duchovní.
    Podle starosty třetího městského obvodu Jiřího Strobacha, pod který Skvrňany spadají, projekt vzešel z vůle občanů. "Jeho vzhled zapadá do lokality a tento projekt podporujeme," uvedl Strobach.
    Pokud se podaří z operačního programu získat dotace, bude celkový rozpočet stanoven na 40 milionů korun. V takovém případě se stane součástí centra i nové volně přístupné dětské hřiště a další prvky. Pokud evropské peníze do Plzně nepřijdou, sníží se rozsah projektu a potřebnou investici adventisté pokryjí z darů věřících. Církev Adventistů má v  České republice kolem 10.000 členů.
0 komentářů
přidat komentář