Na podporu galerie Mánes se chystá benefiční koncert a aukce

Vložil
ČTK
05.03.2012 18:30
Praha

Praha - Benefičním koncertem a dražbou výtvarných děl ze svých depozitářů ukončí nejméně na dva roky svou činnost pražská galerie Mánes, kterou čeká rekonstrukce. Na opravu významné památky české architektury bylo v lednu vypsáno výběrové řízení. Firmy, které se dostaly do nejužšího výběru, budou oznámeny při benefici, která se uskuteční 17. března. ČTK to dnes sdělil Martin Pavala z Nadace českého výtvarného umění (NČVU), která objekt vlastní.

    "Jediným smyslem benefice - aukce a koncertu, je pomoci právě zahajované rekonstrukci," uvedl Pavala. Rekonstrukce, která potrvá asi do podzimu 2013, bude stát zhruba 150 milionů korun. Nadace chce opravy ze třetiny zaplatit z vlastních zdrojů, na zbytek si prozatím zajistila překlenovací úvěr a hledá sponzory. Do tendru se přihlásilo devět firem, v současnosti se rozhoduje mezi šesti nabídkami.
    Součástí benefice bude aukce obrazů, soch a grafik z depozitáře nadace. Originálních asi 330 děl bude draženo s vyvolávací cenou od 5000 korun. Sběratelskou aukci spolupořádá Galerie Art Praha a bude k ní vydán katalog. Nabízená díla si mohou zájemci prohlédnout ode dneška do konce týdne, dražit se bude v neděli 11. března.
    Hudební benefice se bude konat o týden později. Na koncertu v Mánesu vystoupí například Dan Bárta a Robert Balzar Trio, Lenka Dusilová s Beatou Hlavenkovou, Vladimír Mišík, Vlastimil Třešňák nebo duo Nebřenský-Binder.
    Základní vstupné činí 300 korun. Vstupenky budou k dostání v síti Ticketstream a v den konání koncertu na místě. Podporu Mánesu mohou zájemci vyjádřit i zakoupením dárcovské klubové vstupenky v ceně od 900 korun. Ta bude při benefici vyměněna za designovou dárkovou vstupenku s poděkováním z dílny Studia Najbrt. Pro ještě štědřejší dárce bude připraveno překvapení z depozitáře nadace.
    "Mánes po rekonstrukci chce být galerií, která má nepochybný potenciál stát se jednou z nejvýznamnějších institucí svého druhu v Evropě, jak tomu kdysi bývalo, s novými multifunkčními sály nabízejícími program napříč uměleckými žánry, s restaurací a kavárnou, lákajícími k setkávání lidí a k zážitkům kulinářským i společenským, s terasami nad Vltavou, jimiž prošly dějiny české moderny i s klavírem, na který hrával Jaroslav Ježek," slibují členové nadace.
    Opravy galerie měly původně začít v červnu 2010, loni byla rekonstrukce dvakrát posunuta. Březnový termín je již podle Pavaly závazný. V loňském roce už v Mánesu skončil provoz restaurace, postupně byla přerušena i výstavní činnost.
    Budova má být upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí autoři po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století, tehdy funkcionalistickou budovu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, žák slavného architekta Jana Kotěry.
0 komentářů
přidat komentář

Související články