Na obnovu krumlovské Bellárie i zahrady jsou památkáři připraveni

Vložil
ČTK
05.10.2011 21:15
České Budějovice

České Budějovice - Památkáři jsou řadu let připraveni na obnovu exteriéru letohrádku Bellárie i zadního traktu zámecké zahrady v Českém Krumlově, zahájení prací ale blokuje provoz plenérového divadla, takzvané točny. ČTK to řekl ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec. Po úterním jednání na ministerstvu kultury vysvitla naděje, že točna získá novou podobu, a s ní se bude revitalizovat i zahrada a letohrádek.

    Zatímco České Budějovice mají vypsat architektonickou soutěž na novou točnu a Jihočeské divadlo má předložit technické požadavky na její fungování, památkový ústav má doložit připravenost ústavu k revitalizaci zahrady, a také Bellárie, jež dosud slouží jako zázemí herců.
    "V posledních deseti letech jsme věnovali pozornost interiérům letohrádku. Jsou tam kompletně zrestaurované unikátní nástěnné malby a opravené dřevěné prvky. Potíž spočívá v tom, že lze těžko opravovat exteriér, protože v době, kdy lze provádět zednické a restaurátorské práce venku, tak probíhá produkce otáčivého hlediště. Přes den se zkouší a v noci hraje, tak lze těžko mít postavené lešení a mít tam stavební provoz. Z toho důvodu se generální oprava exteriéru Bellárie roky odkládá," řekl Pavelec.
    Teoreticky by podle něj byla možná oprava i za provozu točny, ale musela by být uzavřena nějaká dohoda. Přes lešení by šlo třeba spustit plátno. Pokud se ovšem bude stavět nová točna v zahradě, bude dostatečný časový prostor i k restaurování letohrádku. Náklady na obnovu fasády ředitel odhaduje na deset milionů korun, včetně sanace vlhkosti a modernizace sociálního zázemí, které je v havarijním stavu. Administrativně je stavba z velké části připravena.
    Památkáři by Bellárii nejraději i provozovali. Vyloučeno to není, protože divadlo by mohlo najít zázemí v novém objektu točny. Dva miliony korun nájemného za provozování divadla podle Pavelce sanují ztráty na vstupném a komerční činnosti. Letohrádek by se mohl stát součástí další prohlídkové trasy v centrální části parku, do které je spolu s fontánou zakomponován, mohl by být pronajímán ke společenským událostem jako Maškarní či Zrcadlový sál zámku a ideální je pro pořádání komorních divadelních a hudebních aktivit.
    Do detailů je potom podle Pavelce připravena revitalizace zadního traktu zámecké zahrady za točnou, kam málokdo zavítá. Přišla by řádově na miliony korun. Její součástí je romantické jezírko. Musely by být obnoveny komunikace, vodoteče a třeba i bludiště.
    Nynější podoba točny v zámeckém parku vadí Výboru světového kulturního dědictví UNESCO, který několik let žádá její odstranění. V červnu na zasedání v Paříži vyzval ČR, aby urychlila její demontáž, neboť podle památkářů ruší autentický prostor barokní zahrady. ČR musí do 1. února 2013 předložit zprávu o stavu ochrany památkových objektů v Českém Krumlově a o plnění požadavků organizace. Jinak může být Český Krumlov zapsán na seznam ohrožených památek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články