Na Novojičínsku kvůli povodním padlo k zemi už sedm domů

Zdroj
Elena Mazurová
Vložil
ČTK
29.06.2009 15:15
Nový Jičín

Nový Jičín - Na Novojičínsku už z rozhodnutí statika padlo k zemi sedm rodinných domů, které poničily středeční záplavy. Těžká technika zbourala nejvíce nemovitostí v Jeseníku nad Odrou, kde také povodeň napáchala největší škody. Další desítky demolic se posuzují. Kolik ze zaplavených domů bude ve skutečnosti srovnáno se zemí, tak zatím stále není jasné, řekl ČTK mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl. Po většinu dne v regionu vydatně pršelo, což se negativně projevilo na psychice lidí a ztěžovalo úklidové práce.

    "V Jeseníku nad Odrou by dnes v noci měla přijít na řadu třetí demolice. Ale demoliční výměr už má dalších šest domů. Tři domy pak budou zbourány částečně," řekl ČTK starosta obce Tomáš Machýček. Úklid zaplavených domů, který pokračoval čtvrtým dnem, ztěžovalo deštivé počasí. "Je to šílené, protože na některých místech se nedá vůbec pracovat, drží se tam voda," dodal. "To, co se umyje, je za chvíli zase od bláta," doplnil i novojičínský starosta Ivan Týle.
    Postižení lidé podle Gabzdyla také potřebují některé pomůcky a prostředky. "Největší nouze je o vysoušeče, kontejnery, pláštěnky, gumové rukavice, gumáky, desinfekční a čisticí prostředky a vysokotlaké umývače WAP," upřesnil.
    Podle Gabzdyla město rovněž požaduje, aby v zaplavené oblasti působili nějací zdravotníci, kteří by řešili drobná zranění. "Není čas to řešit a je obava z rozšíření infekčních onemocnění," vysvětlil.
    Podle mluvčí novojičínské nemocnice Simony Součkové vyhledaly lékařské ošetření od soboty do dnešního dopoledne asi dvě desítky lidí. "Čím dál tím více se objevují lidé, kteří pomáhají v zatopených oblastech při úklidových pracích. Převážně se jedná o poranění ostrými rezavými předměty - dráty, hřebíky, u nichž hrozí nebezpečí vzniku zánětu. Postižené končetiny jsou dezinfikovány, kryty obvazy nebo fixovány do sádrových dlah," řekla mluvčí ČTK. Například na dětském oddělení leží pětiletá dívenka, která šlápla v zatopené oblasti na rezavý hřebík. Na lůžkovém chirurgickém oddělení zůstávají další dva pacienti a na interně další dvě ženy.
    "Mezi pacienty, kteří vyhledali ambulantní pomoc, byla i mladá žena, která se nalokala špinavé vody a trpěla nevolností. Její zdravotní stav odpovídal také velkému prochlazení. Po ambulantním ošetření dostala také k užívání antibiotika. U jedné ženy byla diagnostikována akutní psychóza." dodala Součková. Krajští hygienici dosud zjistili v postižené oblasti dvě průjmová onemocnění.
    V pondělí se podle Gabzdyla sejdou starostové osmi postižených obcí v regionu v Novém Jičíně a budou řešit další koordinaci obnovovacích prací. Nový Jičín vyšle do okolních obcí podle Gabzdyla třetinu ze stávajících 300 vojáků, kteří ve městě pomáhají s likvidací povodňových škod. Sto vojáků má být přesunuto do Kunína, Šenova a Životic.
0 komentářů
přidat komentář

Související články